Sa trećeg protesta studenata u Podgorici zatražene smjene čelnika bezbjednosti zbog tragedije na Cetinju

Vaš browser nepodržava HTML5

Novi protest zbog tragedije na Cetinju: 'Spremni smo na građansku neposlušnost'

Neformalna grupa studenata “Kamo śutra?”, uz podršku više hiljada građana, održala je 25. januara protest ispred Ministarstva unutrašnjih poslova koji je nastavljen ispred zgrade Skupštine Crne Gore, u centru Podgorice.

Od premijera Milojka Spajića traže da se odredi prema njihovom zahtjevu za smjenu ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost Alekse Bečića, zbog, kako navode, propusta u postupanju policije tokom masovnog ubistva 13 osoba na Cetinju 1. januara ove godine.

Pročitajte i ovo: U Crnoj Gori trodnevna žalost nakon ubistva 12 osoba na Cetinju

"Ako zahtjevi ne budu ispunjeni, spremni smo na građansku neposlušnost koju će predvoditi studenti" poručila je učesnica protesta Itana Dragojević.

Protest je održan pod sloganom "Ustani, vrijeme je da odgovornost sjedne" a sa transparenata su poručili "Tuga, revolt, bijes, nema nazad", "Normalan život?", "Crna i napaćena Gora", "Ostavka je minumum odgovornosti", "Resor ne rezort”....

Protest je počeo sa 13 minuta ćutanja za 13 žrtava a potom je nastavljen protestnom šetnjom do zgrade parlamenta.

Studentski protest Podgorica 25.januar 2025

"Fotelja je obična stolica, nije moneta, ni lična svojina. Kako biste vi to znali - kad vam sve ima cijenu, ali ništa vrijednost", poručio je student Milo Perović.

Studenti su nosili stolicu sa lutkom koja simbolizuje funkcionere vlasti.

Oni su se osvrnuli i na činjenicu da su Šaranović i Bečić ignorisali njihov zahtjev za ostavkama.

"Pošto ste na taj naš zahtjev tako arogantno i bezosjećajno odbili, pokazali ste da je, nažalost, za vas odgovornost manje poznata riječ", rekao je jedan od učesnika protesta.

Perović se osvrnuo i na optužbe da iza njih stoje političke partije:

"Mi nismo sluge nijednog režima, ni pošlog, ni vašeg, ni nekog budućeg. Nismo sluge partija. Sulžimo jedino univerzalnim vrijednostima o kojima smo učili kao studenti - dobroti, čestitosti, slobodi, pravdi i ljubavi!".

Studeti traže i demilitarizaciju društva, oduzimanje i uništavanje ilegalnog i skrivenog oružja, kao i revidiranje dozvola za posjedovanje oružja, bolje funkcionisanje policijskih strukura, poboljšanje brige o mentalnom zdravlju.

Pročitajte i ovo: Između dva masakra na Cetinju ignorisani apeli za strožu kontrolu oružja

Ovo je treći protest u organizaciji studentske grupe "Kamo śutra" na kojima se zahtijevaju ostavke čelnih ljudi bezbjednosti. Prvi je održan 5. a drugi 16.januara.

Vladajuće Demokrate tvrde da iza protesta na kojima se traže ostavke njihovih zvaničnika Bečića i Šaranovića stoje kriminalne grupe i snage bliske Milu Đukanoviću, dugogodišnjem lideru opozicione Demokratske partije socijalista, koja je do prije četiri godine bile na vlasti.

Iz studentske grupe "Kamo śutra" su negirali ove optužbe.

Uoči protesta, njihovi predstavnci su premijeru Spajiću predali listu zahtjeva, gdje osim smjene funkcionera bezbjednosti, traže da navede šta je urađeno u sektoru bezbjednosti od tragedije na Cetinju.

Dali su mu rok - da se o njima izjasni do 1. februara.

Spajić je, ranije, na pitanje da li će smijeniti ministra rekao da ""će se rad ministra vrednovati kroz buduće rekonstrukcije Vlade.

Studenti su poručili su i da neće odustati dok zahtjevi ne budu usvojeni.

Proteste su podržale stotine profesora, kulturnih radnika, sportista, aktivista..

Vaš browser nepodržava HTML5

Drugi protest u Podgorici: Zahtjev za ostavkama zbog tragedije na Cetinju

Prema podacima MUP u Crnoj Gori legalno je naoružano oko 68 hiljada građana sa oko 100.000 komada oružja. Procjene su da je ilegalnog od 40 do 100 hiljada komada.

Prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije, 1.709 komada oružja prijavili su crnogorski funkcioneri su u 2024. godini.