U Beogradu 21. protest 'Srbija protiv nasilja'

Transparent "Srbija protiv nasilja" na prtoestu 2. septembra 2023.

Ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Beogradu u subotu uveče završen je 21. po redu protest "Srbija protiv nasilja" na kojem je najavljeno da će u naredni centralni protesti biti održani u drugim gradovima u Srbiji.

Moderator protesta, novinar Smiljan Banjac kazao je ispred RTS-a da rukovodstvo javnog medijskog servisa mesecima ignoriše zahteve protesta "Srbija protiv nasilja", o kojima izveštava u servisnoj formi, a opozicione političare ne zove u informativne emisije, prenela je agencija Beta.

Banjac je pročitao zahteve koje su RTS-u uputile stranke koje tehnički organizuju proteste, među kojima je i zahtev za objektivno izveštavanje i proporcionalno predstavljanje parlamentarne opozicije u informativnim emisijama u odnosu na zastupljenost u Skupštini Srbije.

Učesnici protesta ispred zgrade javnog medijskog servisa glasno su duvali u pištaljke i uzvikivali "Ostavke, ostavke", "Ua, ua" i "Pustite nas uživo", a bili su istaknuti i transparenti "Šta ste uradili da se ne ponovi", "RTS - Redovno Taji Istinu".

Protest je počeo nešto posle 18 časova ispred Skupštine Srbije, gde su se okupljenima prvi put od kada se protesti protiv nasilja održavaju obratili i političari, poslanici Demokratske stranke i Ekološkog ustanka Srđan Milivojević i Aleksandar Jovanović Ćuta.

Plan za dalje

Tokom protestne šetnje na početku kolone bila su dva velika transparenta, "Srbija protiv nasilja" i "Studenti protiv nasilja".

Okupljeni su nosili i transparente na kojima piše "Isključi RTS, uključi mozak", "Država, RTS i narod su taoci AV mafije", kao i izrezane kartonske likove nekoliko državnih i gradskih funkcionera u prugastim odelima.

Na protestu je najavljeno da će se centralni protest "Srbija protiv nasilja" u narednom terminu održati u Nišu, a potom i u Novom Sadu.

Iako su posle dva masovna ubistva početkom maja u Beogradu i okolini Mladenovca, protesti protiv nasilja održavani u gradovima širom Srbije, centralni protest je uvek bio u glavnom gradu.

Smena rukovodstva RTS-a zbog nezadovoljstva načinom izveštavanja javnog servisa deo je zahteva protesta "Srbija protiv nasilja".

Poslanik Srđan Milivojević iz Demokratske stranke je kazao da proevropska opozicija traži održavanje vanredne parlamentarne i beogradske izbore do kraja godine i ponovo pozvao predsednika Srbije Aleksandra Vučića da to omogući.

Poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka izjavio je da protest "Srbija protiv nasilja" kreće na put "koji na kraju mora da se završi pobedom", i naveo da će sledeći protest biti organizovan u Nišu, a potom i Novom Sadu.

On je kazao je da su političari u subotu izašli pred građane kako bi prestavili šta je plan za dalje.

"Plan je jednostavan, sve što više ne želi da trpi ovu tiraniju, sve što ne želi da u svojoj zemlji kao rob, od čobanina do akademika, da sve stane na jednu stranu – u odbranu slobode", rekao je Jovanović.

Poslanica Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević izjavila je da se nova faza protesta "Srbija protiv nasilja" dogodila kada je podnet zahtev za održavanje vanrednih parlamentarnih i beogradskih izbora kako bi zahtevi protesta bili ispunjeni, kao i predajom zahteva upućenih RTS-u.

"Nakon toga, potpisali smo 'Dogovor za pobedu', što je nešto što bih mogla da nazovem strateškim planom. On je širi od tehničkih organizatora protesta. To je nešto što je bilo neophodno sa ili bez protesta", rekla je Đorđević agenciji Beta na protestu.

Protesti "Srbija protiv nasilja" održavaju se svake sedmice posle dva masovna ubistva 3. i 4. maja u Beogradu i okolini Mladenovca, u kojima je stradalo ukupno 19 osoba, među kojima je najviše dece.

Zahtevi protesta su već mesecima isti, i to su smena članova Saveta REM-a i rukovodstva RTS-a.

Traži se i gašenje štampanih medija i ukidanje programa i nacionalnih frekvencija televizijama koje promovišu nasilje i mržnju, kao i smena ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno informativne agencije Aleksandra Vulina.

Nijedan od tih zahteva nije ispunjen.