Predstavnici Saveza ekoloških organizacija Srbije prekinuli su konferenciju o rudnim resursima u Beogradu, koju organizuje nekoliko stranih rudarskih kompanija.
Demonstranti su 7. novembra upali u beogradski hotel "Metropol", gde se skup održava, i uz povike protiv rudarenja u Srbiji, razvili svoje transparente. Oko pola sata kasnije, napustili su salu.
Demonstranti zastupaju stav da kopanje ruda ostavlja nepovoljne posledice po životnu sredinu.
Posebno je u fokusu protivljenje iskopavanju litijuma u dolini reke Jadar na zapadu Srbije, što je bila namera multinacionalne kompanije "Rio Tinto".
Među demonstrantima je bilo i nekoliko predstavnika opozicije.
možda vas zanima Litijumska groznica preselila iz Srbije u Bosnu i Hercegovinu"Niste dobrodošli ovde, imate svoju zemlju, nemojte našu da trujete", rekao je Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka.
Pre nego što su prekinuli konferenciju, predstavnici ekoloških organizacija su se obratili medijima, ističući da se ne slažu sa odlukama vlasti koja dozvoljava rudarska istraživanja i eksploataciju.
"Kompanije sa katastrofalnom reputacijom vršljaju po Srbiji kao da je to nečija privatna imovina", rekao je Zlatko Kokanović iz organizacije "Ne damo Jadar".
Iako su demonstranti ranije rekli da će predstavnici vlasti učestvovati na skupu o rudarenju, među kojima je ministarka rudarstva Dubravka Đedović Handanović, ona nije bila na konferenciji u beogradskom hotelu, javila je televizija N1.
Organizatori konferencije su opisali da je u pitanju stručni skup rudarskih kompanija i da je on zatvorenog tipa - odnosno, da mediji na nju nisu pozvani.
Protivljenje iskopavanju litijuma dovelo je do masovnih protesta i blokada puteva u Srbiji krajem 2021. i početkom 2022. godine.
Povod za proteste je bila namera britansko-australijskog rudarskog giganta Rio Tinta da otvori rudnik litijuma u području reke Jadar, vredan 2,4 milijarde dolara.
Odgovarajući na navode demonstranata da bi vađenje litijuma zagadilo rečni sliv, zemljište i ostavilo nesagledive negativne posledice po životnu sredinu, ta kompanija je poručivala da ekološke propise poštuje.
Pod pritiskom javnosti, Vlada Srbije je donela odluku da stavi van snage sve odluke u vezi projektom Rio Tinta.
Međutim, predstavnici Saveza ekoloških organizacija nastavili su sporadične proteste i akcije, smatrajući da na projekat Rio Tinta "nije stavljena tačka".
Traže da se zakonom trajno zabrani iskopavanje litijuma u Srbiji.
Predsednik Srbije Aleksandra Vučića je u javnosti više puta ponavljao svoj stav da je "odustajanje od eksploatacije litijuma njegova najveća greška".
Kompanija Rio Tinto je u Srbiji tokom 2004. otkrila rudu "jadarit" – kombinaciju litijuma i bora. Litijum, vredan metal na svetskom tržištu, koristi se za proizvodnju baterija, pre svega, za mobilne telefone, kompjutere, električne automobile.