Demonstranti okupljeni ispred policijske stanice u Severnoj Mitrovici na Kosovu razišli su se nakon što su vlasti oslobodile dvojicu srpskih političara koji su ranije uhapšeni 8. avgusta.
Aleksandar Arsenijević i Stefan Veljković iz stranke Srpska demokratija privedeni su u Severnoj Mitrovici zbog ometanja radnika koji su farbali zid kod glavnog mosta na reci Ibar.
Hapšenje je ponukalo Srbe zaposlene u javnim institucijama u Severnoj Mitrovici da protestuju.
Među demonstrantima su bili i lideri Srpske liste, vodeće stranke Srba na Kosovu koja uživa podršku Beograda.
"Arsenijević je uhapšen zbog ometanja službenog lica u vršenju dužnosti i nepoštovanja naređenja policije. Tužilac je tu i kaže da će dobiti njihov iskaz, postupiće se po uobičajenoj proceduri i oni će biti pušteni do 18 časova", rekao je novinarima zamenik direktora policije Kosova za region sever, Veton Eljšani (Elshani).
Na hapšenje je reagovala Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije. Saopštila je da je policija "uhapsila dvojicu Srba koji su se suprotstavili skrnavljenju srpskih simbola".
"Njihovo brutalno privođenje dokazuje da su Srbi u pravu kada su više nego zabrinuti za svoju bezbednost i egzistenciju na Kosovu i Metohiji, posebno u svetlu namere otvaranja mosta na Ibru što se danas i pokazalo brutalnim privođenjem i odmazdom, upravo u blizini mosta", istakla je Kancelarija.
Hapšenje Arsenijevića i Velkovića usledilo je na dan kada se u Severnoj Mitrovici vodila rasprava o otvaranju mosta na Ibru.
Pre početka rasprave, članovi stranke u kojoj je i Arsenijević su otišli u opštinu Severna Mitrovica i od Eljšanija zatražili objašnjenje zašto su dvojica članova Srpske demokratije uhapšena.
Raspravi su prisustvovali predstavnici Vlade Kosova, opštine Severna Mitrovica, pošto je premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti pozvao građane srpske nacionalnosti da na istoj učestvuju.
opširnije SAD: Kosovo ugrožava mogućnosti koje smo pomogli da stvoriDeo Srba je protestovao 7. avgusta u Severnoj Mitrovici protiveći se otvaranju mosta koji deli Južnu Mitrovicu sa albanskom većinom i Severnu gde živi većinska srpska zajednica.
Vlada Kosova je, uprkos protivljenju međunarodne zajednice, navela da namerava da otvori most za saobraćaj.
Međutim, zemlje Kvine – SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Italija – su 2. avgusta saopštile da ne podržavaju otvaranje za saobraćaj u ovom trenutku.
Misija NATO-a na Kosovu (KFOR) je navela da svaka odluka o otvaranju mosta treba da bude doneta u okviru dijaloga Prištine i Beograda, uz posredovanje Evropske unije.
Šta predviđaju sporazumi iz Brisela o mostu?
Kosovo i Srbija su otvaranje mosta preko Ibra u Mitrovici za saobraćaj dogovorili u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa 2014.
Predviđena je takozvana revitalizacija mosta sa ciljem uklanjanja svih barikada i funkcionalizacije mosta.
Prve barikade na mostu su postavili lokalni Srbi 2011. u znak protivljenja Prištini da uspostavi vlast na severu zemlje.
Te barikade su 2014. zamenjene betonskim žardinjerama sa drvećem, koje su lokalne vlasti u Severnoj Mitrovici na čelu sa Srpskom listom nazvale "Park mira". Ovaj park je uklonjen 2016, nakon čega je most trebao da bude pušten za saobraćaj.
Kosovo i Srbija su se iste godine dogovorili novi implementacioni plan, čiji je cilj bio prevazilaženje nesuglasica oko različite interpretacije prethodnih zaključaka.
Prema novom planu implementacije, potpuno otvaranje mosta je trebalo da se desi u januaru 2017. godine.
Ipak, radovi na revitalizaciji mosta su završeni tek u junu 2018. godine. U taj projekat je uloženo 1,5 miliona evra.
U konačnici, most ipak nije otvoren za motorna vozila, već samo za pešake.
Italijanski vojnici u okviru misije KFOR-a se nalaze na samom mostu, dok se u neposrednoj blizini nalaze i pripadnici Policije Kosova.
U posleratnom periodu ovaj most je bio simbol sukoba i barikada koje su podizali kosovski Srbi kako bi se usprotivili nastojanju Kosova da uspostavi vlast na severu.
Most je trenutno otvoren samo za pešake, iako je u okviru dijaloga Kosova i Srbije dogovoreno da se otvori i za saobraćaj.