Protestovali radnici Ziđina u Boru zbog plata i uslova rada

Vaš browser nepodržava HTML5

Radnici Ziđina u Boru na ulici zbog plata i uslova rada 

Radnici kineske kompanije "Ziđin Koper" (Zijin Copper) u Boru, na istoku Srbije, protestovali su 12. januara zbog plata, uslova rada i Pravilnika o radu za koji smatraju da nije u njihovom interesu.

Protest je održan pod sloganom "Kinezi, poštujte zakone Republike Srbije i srpske radnike", a okupilo se nekoliko stotina radnika.

Radnik Ziđina i jedan od učesnika protesta Srećko Karadžić kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je na protestu zbog uslova rada, ali i zbog toga što plate ne prate rast cena u Srbiji.

"Nedovoljno poštovanje radnika, nedovoljno poštovanje plata i standarda, vidite u prodavnicama, i ne samo u prodavnicama, otišlo je sve, a plate su iste", kaže on.

Goran Nikolić, koji takođe radi u Ziđinu, kaže za RSE da su radnici zastrašeni.

"Imamo informacije da se rade zastrašivanja, da se prave spiskovi radnika koji izađu na protest, da se onda prebacuju na druga radna mesta, svi se mi plašimo", naveo je on.

Pročitajte i ovo: Kineska kompanija 'popravlja' imidž kroz sport u Srbiji

Časlav Gavrić, iz sindikata "Nezavisnost" u Ziđinu, rekao je za RSE da je poslodavac jednostrano doneo Pravilnik o radu, bez saglasnosti sindikata i da taj dokument nije u interesu radnika. Gavrić navodi i da su sindikati uputili tužbu sudu za poništenje tog Pravilnika o radu.

Pregovori Ziđina i sindikata o Kolektivnom ugovoru, kojim se utvrđuju prava radnika i sindikata, traju od početka 2021. godine.

Ivan Janković, pomoćnik u Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije, kaže za RSE da je to ministarstvo uključeno u pregovore.

"Jako je bitno da imamo jedno razumevanje i jedan partnerski odnos sa svih strana i to je ono što će omogućiti da dođemo do rešavanja problema koji se odnose i na Kolektivni ugovor, a kasnije i na Pravilnik o radu. Samo da se razumemo, Pravilnik o radu je nastao nakon prestanka važenja Kolektivnog ugovora, tako da faktički razgovaramo o jednom dokumentu", navodi on.

Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije za RSE navode da nisu imali uvid u Pravilnik o radu i druga dokumenta kompanije Ziđin dodajući da nisu nadležni za pitanja donošenja tih akata.

Iz Ziđina nisu odgovorili na pitanja RSE o zahtevima radnika i tvrdnjama o pravljenju spiskova nepodobnih.

Iz ove kompanije su u saopštenju iz decembra naveli da plate rastu kada za to ima mogućnosti.

Vaš browser nepodržava HTML5

Život na ivici rudnika

Iz Ziđina takođe tvrde da radnici zarađuju u proseku oko 930 evra, dok je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, republički prosek neto zarada u Srbiji 640 evra.

Ziđin u Srbiji eksploatiše bakar, zlatao i druge rude.

Ova kineska kompanija preuzela je 2018. Rudarsko topioničarski basen u Boru (RTB Bor). U više navrata su se suočavali sa sudskim postupcima i optužbama za zagađenje životne sredine u istočnoj Srbiji.