Nekoliko stotina građana prisustvovalo je 24. januara protestu zbog zagađenog vazduha u Čačku u centralnoj Srbiji, koji je organizovao Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS), prenosi Beta.
Sa protesta je upućen zahtev gardonačelniku Čačka Milunu Todoroviću da se najkasnije do 30. januara dostave podaci o stepenu, izvorima i uzrocima povećane emisije štetnih gasova i štetnih suspendovanih čestica.
Zatraženo je da se do 5. februara oforme radne grupe koje će sačinjavati ekološki inspektori, zaposleni u Zavodu za javno zdravlje i u Zavodu zaštite životne sredine, jedan član SEOS-a, jedan član ekološke organizacije "Čuvari Kablara", kao i dva stručna lica "politički neobojena".
Kako prenosi Beta, te radne grupe bi trebalo da otkriju najveće zagađivače vazduha, zemlje i vode u Čačku.
Učesnici protesta traže od gradskih vlasti da donesu Uredbu koja će propisivati obaveznu ugradnju savremenih filtera i drugih načina sprečavanja emisije štetnih gasova i čestica bez obzira na cenu koštanja.
Zahtevi su upućeni gradskim vlastima, a okupljeni građani su ih ostavii na pisarnici Gradske uprave.
Pročitajte i ovo: U Srbiji zagađen vazduh najčeće imali Popovac i Novi PazarGrađanski aktivista Miloš Kuvekalović je rekao da su, prema podacima koji su objavljeni na zvaničnim sajtovima, u poslednjih 30 dana u Čačku bila samo dva dana kada je vazduh mogao da se diše.
"Na nekoliko merača koji su postavljeni u Čačku najčešće ulazimo u ljubičaste zone što znači da je vazduh toliko zagađen da ostavlja ozbiljne zdrvstvene posledice", rekao je Kuvekalović, prenosi Beta.
Na skupu je govorila i predsednica SEOS-a Ljiljana Bralović, koja je rekla da stvarni zagađivači vazduha nisu privatna ložišta, jer su mnogi građani prešli na gas ili pelet.
"Problem je dozvoljeni uvoz otpada koji služi za sagorevanje u razne svrhe, a da se ne vodi računa o šteti po ekologiju", rekla je Bralović.