Protest "Nijedna više - stop femicidu", poruka je sa protesta održanog 25. februara u Beogradu ispred zgrade Vlade Srbije.
"Mi samo tražimo svoje živote", poručila je Jelena Riznić jedna od organizatorki protesta i članica organizacije Ženska solidarnost.
Na transparentima su bila ispisana imena svih žena ubijenih 2022. godine.
Okupljeni i aktivistkinje nosili su i poruke "Ne dozvoli da te iko stišava" i "Nije tragedija, nego ubistvo".
Odazvali su se na poziv feminističkih udruženja "FemPlatz" i "Ženska solidarnost", nakon što su mediji izvestili o osmom femicidu koji je počinjen od početka godine.
Žrtva je bila dvogodišnja devojčica.
"Želimo da taj nasilnik za nasilje i odgovara, želim da institucije ne dozvole da se nasilje ponovi. Želim život bez straha i nasilja za svaku devojčicu i ženu", poručila je sa protesta Anita Marković, članica organizacije Ženska solidarnost.
Zvanična statistika o broju femicida u Srbiji ne postoji, a broj ubijenih žena beleže nevladine organizacije "Autonomni ženski centar" i "FemPlatz". Zato aktivistkinje napominju da je reč o najmanjem mogućem broju femicida, a ne nužno o realnom.
Svake godine u Srbiji više desetina žena bude ubijeno u porodično-partnerskom nasilju. U toku 2022. godine ubijeno je 27 žena. Svaka od njih je poznavala svog ubicu.
"Jasno je da svaki nasilnik operiše u mreži koja ga štiti. Tu mrežu čine institucije koje ne rade svoj posao, mediji koji krše kodeks i pojedinci koji ćute i okreću glavu", rekla je Simonida Dević, članica organizacije Ženska solidarnost obraćajući se okupljenima na protestu.
Pročitajte i ovo: 'Ženska bezbednost mora biti imperativ'Zahtevi koje su organizatorke iznele na protestu najpre podrazumevaju uspostavljanje tela za borbu protiv femicida.
"Želimo da barem na kratko znamo da su društvo i institucije na našoj strani, da veruju nama i našem strahu i da nas čuvaju", rekla je Jelena Riznić tokom protesta.
Dodala je i da ne zna kako "država može da nudi manje od toga".
Traži se i definisanje femicida kao posebnog krivičnog dela, obezbeđivanje maksimalne zaštite i podrške ženama u situaciji nasilja, kao i efikasne hitne mere i kažnjavanje počinioca.
Kako je jedna trećina femicida u Srbiji počinjena vatrenim oružjem, zahteva se bolja procena rizika u situacijama kada nasilnik ima oružje, kao i pooštravanje uslova za dobijanje oružja.
Feministički protesti u Beogradu u toku 2022.
U toku 2022. godine neformalno udruženje "Ženska solidarnost" organizovalo je pet protesta protiv tabloida "Informer", koji je objavio intervju sa višestrukim silovateljem.
Protesti su se potom pretvorili u bunt protiv nasilja nad ženama i diskriminacije, a trajali su od septembra do novembra prošle godine.
Pročitajte i ovo: Sa protesta protiv tabloida 'Informer' ponovo zatraženo povlačenje intervjua sa silovateljemObjavljivanje intervjua oštro su osudila novinarska udruženja.
Tviter je tabloid "Informer" označio kao medij koji sarađuje sa vlastima u Srbiji.
Telefoni za prijavu nasilja:
0800 100 007 – Autonomni ženski centar
0800 100 600 – Prijava nasilja u porodici
192 – Policija
194 – Hitna pomoć