Inicijatori protesta u Beogradu protiv rudarenja litijuma Zlatko Kokanović i Nebojša Petković saopštili su da su uoči okupljanja 10. avgusta pozvani na informativni razgovor u Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA).
Oni su na Facebook stranici udruženja "Ne damo Jadar", čiji su članovi, objavili da su nakon kraćeg razgovora pušteni i da su upozoreni da su najavljene blokade posle protesta protivzakonite, te budu spremni da se nose sa posledicama.
"Mislim da nas je obaveštavanje javnosti zaštitilo od dužeg zadržavanja", naveo je Petković u video obraćanju.
Dodao je da organizuju miran protest, da blokade nisu ništa novo i da nemaju nameru da ulaze u institucije.
Postupak BIA nazvao je "zastrašivanjem".
"Hapsili su ljude po Subotici i drugim mestima", naveo je pored ostalog Petković.
Pročitajte i ovo: Četvoro uhapšenih zbog planiranja nereda na protestu u Beogradu, saopštila policijaIz BIA nisu odgovorili na pitanja Radija Slobodna Evropa zašto su Petković i Kokanović pozvani na razgovor.
Nedeljama se u gradovima širom Srbije održavaju protesti protiv iskopavanja litijuma, a glavni su ekološke organizacije najavile za subotu 10. avgust u centru Beograda.
Tog dana ističe rok koji su organizatori protesta dali Vladi Srbije da usvoji zakon o trajnoj zabrani geoloških istraživanja i eksploataciji litijuma u Srbiji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je novinarima 9. avgusta da su "ruske službe bezbednosti upozorile da se u Srbiji pripremaju masovni neredi, čiji je krajnji cilj državni udar i svrgavanje rukovodstva zemlje".
Organizatori protesta iz ekoloških organizacija pozvali su građane na, kako su naveli, miran i dostojanstven skup.
Poručuju da bi rudarenje litijuma ostavilo nesagledive posledice po životnu sredinu.
Pročitajte i ovo: Protest protiv rudnika litijuma i Rio Tinta u Nišu i šest drugih gradovaDo novog talasa protesta dolazi nakon odluke Vlade Srbije 16. jula da nastavi sa projektom izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, pošto ga je prethodno stopirala 2022. godine.
Vlada je u Beogradu 19. jula sa Evropskom unijom potpisala "Memorandum o kritičnim sirovinama" koji predviđa ceo proizvodni lanac – od kopanja litijuma u Jadru do proizvodnje baterija za električna vozila.