Prosvetari u Srbiji zbog nasilja nad koleginicom traže vraćanje dostojanstva profesiji

"Naš glas se uopšte ne čuje", rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Stevica Maksimović, koji predaje engleski jezik u Osnovnoj školi "Jovan Jovanović Zmaj" u Svilajncu u centralnoj Srbiji.

"Mi se godinama žalimo na to kako su nam ruke vezane i da ne možemo ništa da promenimo i o svim tim problemima se stalno ćuti. Nastavnici prelaze preko svih tih problema olako", rekao je Maksimović.

Profesor Stevica Maksimović: "Ako je potrebno proglasiti i status službenog lica za prosvetne radnike kako bi bili zaštićeniji".

Članovi nekoliko sindikata prosvetnih radnika 1. decembra učestvuju u štrajku upozorenja, neodržavanjem prvog časa u prepodnevnoj i poslepodnevnoj smeni.

Prosvetni radnici traže bolju pravnu zaštitu nastavnika i da se zakoni koji regulišu postupanje u slučaju nasilja u školama dosledno primenjuju.

Takođe je istaknut i zahtev da se zaposlenima u obrazovanju povećaju plate u 2023. godini za 25 odsto.

Povod je snimak koji se pojavio na društvenim mrežama gde trojica učenika Tehničke škole u Trsteniku u centralnoj Srbiji maltretiraju profesorku.

Na snimku se vidi kako jedan od učenika izmiče stolicu, nakon čega profesorka pada na pod učionice, dok drugi snimaju. Dvojici učenika je izrečena mera isključenja iz škole.

Stevica Maksimović sa kojim je RSE razgovarao na skupu u Beogradu dan uoči obustave nastave u Srbiji, kaže da su prosvetni radnici nezadovoljni tretmanom i od strane države i od učenika, kao i finansijskim statusom.

"Treba status nastavnika unaprediti, ako je potrebno i proglasiti status službenog lica za prosvetne radnike kako bi bili zaštićeniji", smatra Maksimović.

Službenim licima u Srbiji smatraju se policajci, vojnici, tužioci, sudije, inspektori, javni beležnici.

Maksimović kaže da nisu zadovoljni reakcijom Ministarstva prosvete i da su se okupili kako bi skrenuli pažnju na problem koji godinama postoji u školama.

"Zakon o osnovama sistema obrazovanja je jako blagonaklon prema učenicima koji vrše nasilje prema nastavnicima. Tu bi trebalo da se promene neke stavke", ocenio je Maksimović.

Ministar prosvete Branko Ružić najavio je da bi predlog mera za prevenciju nasilja trebalo da bude gotov oko 19. decembra, što zavisi od toga da li će biti predloga za promenu zakona ili ne. Ministar nije pružio više detalja o tome šta će mere podrazumevati.

"Važno je da se smisle modeli da se 'utegne' sistem. Moramo se baviti prevencijom, jer nije poenta samo izbaciti dete iz škole", rekao je Ružić 30. novembra za TV Pink.

Selma Trubljanin Delimeđac iz Novog Pazara 21 godinu radi u prosveti

"Nastavnik je bio kao uzor čime bismo voleli da se bavimo, danas nažalost toga nema. Nismo više uzor učenicima što je za mene kao nastavnika poražavajuće", rekla je za RSE Selma Trubljanin Delimeđac koja predaje u srednjoj Ugostiteljsko-turističkoj školi u Novom Pazaru, na jugozapadu Srbije.

Ona je rekla da je događaj u Trsteniku vrhunac svega što se dešava poslednjih godina u prosveti.

"Degradirani smo sa svake strane, mi smo na margini društva. Nažalost mi smo kao delatnost koja treba da vaspitava i obrazuje, a mi smo na margini društva, ja se barem tako u nekim momentima osećam", rekla je.

Selma Trubljanin Delimeđac radi u prosveti 21 godinu.

"Meni je drago što radim u školi, volim svoj posao, tu sam za đake, ali mislim da treba mnogo više da se radi, da se mi izdignemo, a samim tim će i deca uz nas da budu na višem nivou", navela je.

Dodala je da misli da zakonska regulativa treba da bude stroža prema nasilnicima i nevaspitanju koje svakodnevno sreću u toku rada.

"Da budemo zaštićeni i da možemo slobodno da idemo u školu i slobodno da radimo naš posao", poručio je profesor Siniša Lonja.

Siniša Lonja, profesor i predsednik sindikata Elektrotehničke škole "Rade Končar" u Beogradu rekao je za RSE da je glavni problem što se postojeći zakoni ne primenjuju.

"Škole, direktori u školama, neće mnogo da ulaze u tu problematiku jer to već dolazi do sudova", naveo je.

"Ovaj skup je podrška svima nama da se nešto promeni po pitanju zakona, protokola ili pravilnika da mi konačno budemo zaštićeni i da možemo slobodno da idemo u školu i slobodno da radimo naš posao", poručio je on.

Anđelka Gemović, istraživačica na Filozofskom fakultetu: "Da vratimo profesorima njihovu pravu ulogu a to je da obrazuju i vaspitavaju".

Anđelka Gemović, istraživačica na Filozofskom fakultetu rekla je da je dostojanstvo prosvetarima davno oduzeto i da je kulminiralo događajem iz Trstenika.

"Sistem obrazovanja nam je takav da deca ne mogu da pronađu svoje mesto i smatraju da ponekad imaju mnogo veća prava nego što imaju, što im je u suštini dozvoljeno sistemom, i samim tim su profesori nezaštićeni", navela je ona.

Za nju bi konkretni koraci povratka dostojanstva profesiji bili da se profesorima smanji birokratija i rad sa papirima.

"Da se više posvete radu sa decom, da vratimo profesorima njihovu pravu ulogu a to je da obrazuju i vaspitavaju", poručila je ona.

Ministar prosvete Branko Ružić izjavio je 29. novembra da će radna grupa tog ministarstva za prevenciju i suzbijanje nasilja u školama do 20. decembra imati rok da utvrdi manjkavosti i predloži izmene u dosadašnjoj praksi.

"Prevencija će biti pojačana, još ne znamo da li će se kazne pooštravati, zato se formira radna grupa, da vidimo da li postoji potreba da u nekom segmentu pooštrimo sankcije u odnosu na pravni okvir koji već postoji", rekao je Ružić za list Politika.

Ministar je poručio da je neophodno vratiti autoritet nastavnicima.

"Mora se vratiti autoritet nastavnika, jer sada nastavnici imaju strah od učenika, što nije normalno", rekao je ministar 26. novembra za TV Prva.

U međuvremenu je, 30. novembra, direktor Tehničke škole u Trsteniku Milan Glidžić rekao da su dvojica učenika isključena iz škole zbog fizičkog, psihičkog i digitalnog nasilja nad profesorkom.

Prethodnih nedelja bilo je i nekoliko primera vršnjačkog nasilja među đacima.

Najdrastičniji primer dogodio se u Subotici, na severu Srbije, kada je 13-godišnjaku u subotičkoj bolnici odstranjena slezina zbog nezgodnog pada nakon što su ga napali vršnjaci.