Četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika Srbije najavila su 25. novembra da će od naredne nedelje sve školske uprave u Srbiji ući u štrajk koji podrazumeva skraćenje časova na 30 minuta, javlja Beta.
"S obzirom da nema najave pregovora (sa Vladom Srbije oko izjednačavanja plata zaposlenih u prosveti sa republičkim prosekom), mi ćemo ovaj proces nastaviti, možda i na radikalniji način", rekao je novinarima ispred Skupštine Srbije predsednik Granskih sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" Srđan Slović.
On je naveo da su u cirkularnom štrajku, koji je počeo 4. novembra, do sada učestvovali Kragujevac, Kraljevo, Čačak, Užice, Novi Sad, Zrenjanin, Sombor, Valjevo, Požarevac i Beograd, dok ove nedelje, prema prvim informacija, u štrajku učestvuje oko 95 odsto škola u školskim upravama Niša, Kruševca, Zaječara, Leskovca i Jagodine.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović kazao je da će, ukoliko ne bude volje da se razgovara o zahtevima sindikata, i ukoliko se ispune najave mogućih umanjenja zarada prosvetnih radnika za vreme zakonitog štrajka, to "možda ugušiti štrajk, ali ne i nezadovoljstvo".
"Sa druge strane, budu li se drznuli na takav jedan korak, mi ćemo sigurno svoje članstvo pozvati na jedan radikalniji vid borbe, a to će biti potpuna obustava na više dana i do ispunjenja tog našeg protokola (potpisanog prošle godine sa Vladom Srbije, koji podrazumeva izjednačenje plata prosvetnih radnika sa republičkim prosekom)", rekao je Marjanović.
Pročitajte i ovo: Protest radnika u prosveti u Srbiji, plate ni za prelaznu ocenuMarjanović je, sa druge strane, pozdravio što su se u skupštinskoj procedure našle izmene krivičnog zakonika koje se odnose na napade na prosvetne radnike, navodeći da očekuje da svih 250 poslanika, i vlast i opozicija, podrže taj predlog.
Prosvetni radnici traže da se početna plata nastavnika izjednači sa prosečnom zaradom na republičkom nivou i pozivaju se na Protokol iz oktobra prošle godine kojim je to dogovoreno.
Poslednja ponuda Vlade prosvetarima je povećanje plata od 11 odsto za sve zaposlene u prosveti i jednokratnu pomoć od 15.000 dinara (oko 130 evra).
Tu ponudu sindikati su odbili jer tako, kako su saopštili, ne bi dostigli prosečnu zaradu u državi.
Deo zaposlenih u prosveti više puta je u 2024. protestovao od početka školske godine ne odustajući od zahteva za povećanjem zarada. Insistiraju i na tome da ne budu prilikom raspodele novca podeljeni na nastavno i nenastavno osoblje.
Među ključnim zahtevima prosvetnih radnika je i unapređenje bezbednosti u školama.
U Srbiji, prema podacima Ministarstva prosvete, ima 1.274 osnovnih škola i 581 srednjih, u kojima je ukupno zaposleno 116.215 ljudi. Oni vode brigu o više od 750.000 đaka.
Budžet Ministarstva prosvete u 2024. je uvećan u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 314,19 milijardi dinara (2,7 milijarde evra).
Međutim, sa oko 3,5 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), koji izdvaja za obrazovanje, Srbija ne prati prosek u Evropskoj uniji (EU), koji iznosi 4,7 odsto BDP-a.