Šta se dešava ako se zaustavi dotok gasa iz Rusije u Njemačku?

Radovi na održavanju gasovoda, koji dovodi ruski gas direktno u Njemačku, počeli su 11. jula, ali Berlin uzima u obzir mogućnost da Kremlj preko prirodnog gasa vrši politički pritisak na Zapad što Moskva negira.

Njemačka, četvrta svjetska ekonomija, priprema se za sve moguće scenarije uključujući i onaj u kojem sasvim prestaje dotok ruskog gasa u trenutku kada prođe uobičajenih 10 dana predviđenih za remont na velikom gasovodu Sjeverni tok 1.

Radovi na održavanju gasovoda, koji dovodi ruski gas direktno u Njemačku, počeli su 11. jula, ali Berlin uzima u obzir mogućnost da Kremlj preko prirodnog gasa vrši politički pritisak na Zapad, što Moskva negira.

Ovo su neki od rizika u slučaju da period obustave dostave potraje duže ili se gasovod otvori sa smanjenim dotokom prirodnog gasa.

Zašto je Sjeverni tok 1 od krucijalne važnosti?

Sjeverni tok 1 je najveći gasovod iz Rusije za Njemačku koji dovodi 55 milijarde kubnih metara plina godišnje. Njemačka je potrošila 100 milijardi kubnih metara gasa prošle godine.

Tranzit ruskog gasa kroz Poljsku je prestao ove godine, a dovod preko Ukrajine je smanjen zbog rata.

Polovina njemačkih domaćinstava grije se na gas, naročito od oktobra do marta i u slučaju da se Sjeverni tok 1 ne otvori nakon remonta odgodio bi planove za punjenje skladišta gasa prije zime.

Skladišta bi u teoriji mogla zadovoljiti nacionalne potrebe dva do mjesec i po dana, ali su samo 64,6 posto popunjene, u poređenju s ciljem da do 1. oktobra budu puna 80 posto kapaciteta.

U međuvremenu, alternativna tržišta gasa su skučena u cijelom svijetu, a cijene su skočile od prošle godine kako raste potražnja nakon pandemije.

možda vas zanima Raskorak Kijeva i Berlina oko turbina iz Kanade i smjena ambasadora

Kako i gdje bi Njemačka ograničila gas za potrošače?

Ako Njemačka pređe u fazu vanrednog stanja plana koji ima tri nivoa eskalacije, Bundesnetzagentur, mrežni regulator bi imao zadatak da se gas ravnomjerno distribuira.

Ova faza bila bi izazvana izuzetno velikom potražnjom za gasom ili značajnim poremećajima u dostavi, na primjer u slučaju da Sjeverni tok 1 ostane zatvoren.

Njemačka je na nivou dva od 23. juna kada je nivo dostave preko Sjevernog toka 1 pao na 40 posto kapaciteta.

Koji sektori su u najvećem riziku?

Hemijska industrija, željezare, proizvođači stakla i papira su najveći njemački potrošači gasa, ali efekti bi se proširili i na proizvodnju hrane i porculana.

Aluminijumska industrija sa profitom od 22 milijarde eura i 60.000 zaposlenih se oslanja na gas za topljenje i recikliranje.

U industriji papira, koja ima zaradu od 15,5 milijardi eura i 40.000 zaposlenih, operateri kažu da su papir i karton ključni za hranu, medicinske i higijenske artikle.

Pročitajte i ovo: Kako je Moskva ostvarila monopol na energente u EU?

Šta rade kompanije?

Najveći njemački uvoznik gasa Uniper je zatražio pomoć od države za koju je politički izvor za Reuters rekao da iznosi devet milijardi eura, a i druga komunalna poduzeća mogla bi da se suoče sa sličnim problemima.

Vodeći proizvođač čelika Thyssenkrupp izrađuje planove za prekid dostave, prema navodima njihovog glasnogovornika, jer korištenje nafte ili uglja umjesto plina nije moguće. Ako određene minimalne isporuke budu uskraćene, fabrike Thyssenkruppa će se možda morati zatvoriti i moguća su tehnička oštećenja agregata.

Smanjenje dostave gasa fabrikama aluminijuma za 30 posto značilo bi da polovina njih bude u stanju mirovanja, navela je grupa Aluminium Deutschland.

ne propustite Stručnjak Oxford instituta: Evropi treba gasna alternativa

Gigant hemijske industrije BASF treba da održava dostavu gasa na oko 50 posto svojih maksimalnih potreba a zaustavljanje dotoka iz Rusije bi značilo da kompanija mora da aktivira plan za vanredne situacije.

Vodeće kompanije u papirnoj industriji su Stora Enso, UPM i Mitsubishi Hitec Paper Europe.

Šta bi se moglo desiti ekonomiji?

U najtmurnijem predviđanju do sada, bavarska industrijska grupa vbw je rekla da bi zemlja mogla da izgubi 12,7 posto operativnosti ekonomije u drugoj polovini 2022. u slučaju da se potpuno zaustavi dotok ruskog gasa.

Kakvi su socijalno-politički rizici?

Socijalni sukob oko gasa mogao bi da da vjetar u leđa populistima na krajnjoj desnoj i krajnjoj lijevoj strani političkog spektra, potencijalno nagrizajući racionalni diskurs o tome kako ići dalje.

Berlin je odobrio zakon koji ostavlja otvorenu mogućnost direktnog prijenosa vrtoglavo visokih cijena ili alternativnog pokušaja generalne raspodjele korisnicima.

Vrijedno čitanja Šta je sljedeće nakon smanjenja isporuke gasa iz Rusije u Evropu?
Izvor: Reuters