Italija prijavila smanjenje u dostavi ruskog gasa

Saobraćajni znak ispred sjedišta kompanije Gasprom u Moskvi

Italija je posljednja od evropskih država koje prijavljuju smanjenje u dostavi ruskog prirodnog gasa.

Italijanski energetski gigant Eni rekao je u petak 17. juna da će dobiti samo polovinu od 63 miliona kubnih metara dnevno koliko je zatražio od Gasproma, nakon smanjenja u protekla dva dana.

Njemačka je optužila Gasprom da pokušava da poveća cijene energenata naglim smanjenjem snabdijevanja.

Gasprom navodi da je za to kriv popravak gasovoda Sjeverni tok.

Rusija opskrbljuje 40 posto prirodnog gasa za potrebe Evropske unije (EU). Takođe opskrbljuje 27 postouvezene nafte u EU, a blok plaća Rusiji oko 400 milijardi eura godišnje za energente.

Pročitajte i ovo: Gasprom igra po 'vlastitim pravilima'

EU je poduzela korake za odvajanje od zavisnosti od ruskih fosilnih goriva kao odgovor na invaziju na Ukrajinu, zabranivši većinu uvoza nafte do kraja 2022.

Obavezala se da će smanjiti uvoz gasa iz Rusije za dvije trećine u roku od godinu dana, ali bilo je teško postići dogovor o bilo kakvim daljnjim mjerama, kao što je potpuna zabrana uvoza.

Italija bi sljedeće sedmice mogla da proglasi pojačano "stanje pripravnosti" za plin ako Rusija nastavi sa ograničavanjem dostave, izjavila su za Reuters dva vladina izvora.

Takav bi potez pokrenuo niz mjera usmjerenih na smanjenje potrošnje, uključujući racionalizaciju gasaselektovanim industrijskim korisnicima prema postojećim ugovorima, povećanje proizvodnje u elektranama na ugalj i traženje uvoza plina od drugih dobavljača.

Kao i Italija, Slovačka je 17. juna izvijestila da je primila manje od polovine uobičajenih količina kroz gasovodSjeverni tok 1, koji preko Baltičkog mora prelazi od Rusije do Njemačke.

Austrija je takođe izvijestila o velikom padu u dostave ruskog gasa. Poljskoj, Bugarskoj, Finskoj, Danskoj i Holandiji već su obustavljene isporuke ruskog prirodnog gasa nakon što su odbile zahtjev za plaćanjem u ruskim rubljama.

Zahtjev Rusije za plaćanjem smatran je pokušajem da se poveća kurs rublje nakon što je pogođena zapadnim sankcijama.

Izvor: BBC, Reuters