Ruski istražitelji potvrdili smrt šefa Wagnera Jevgenija Prigožina

Fotografija Jevgenija Prigožina uz cveće nakon objave o padu aviona, Sankt Peterburg, 24. avgust

Smrt Jevgenija Prigožina, šefa paravojne grupe Vagner, nakon pada aviona u sredu, potvrđena je formalnom genetskom analizom, saopštio je u nedelju, 27. avgusta ruski Istražni komitet.

"Prema rezultatima, utvrđen je identitet svih 10 žrtava, oni odgovaraju spisku navedenom na listi leta", saopštio je komitet.

Ruska uprava za civilno vazduhoplovstvo ranije ove nedelje saopštila je da se Prigožin, zajedno sa nekim od njegovih najviše rangiranih članova Vagnera, nalazi na spisku osoba u avionu koji se srušio u sredu.

Uz Prigožina, na spisku leta iz Moskve za Sankt Peterburg je, između ostalih, bio i komandant Vagnera na terenu Dmitrij Utkin.

Uzrok pada nije utvrđen.

Pročitajte i ovo: Pad Prigožinovog aviona šalje poruku ruskoj eliti i nacionalistima

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je 25. avgusta da je nesreća "tragična" i odbacio optužbe o umešanosti kao "apsolutnu laž".

Prigožin (62) je ubijen dva meseca nakon što je pokrenuo jednodnevnu pobunu protiv vojske koju je predsednik Rusije Vladimir Putin ocenio kao "izdaju", podseća agencija Rojters.

Do pobune je došlo nakon višemesečnih intenzivnih javnih sukoba sa ruskim vojnim vrhom oko ratne strategije u Ukrajini i zaliha municije.

Kremlj je sklopio dogovor sa Prigožinom da okonča oružanu pobunu koja mu je omogućila slobodu delovanja bez ikakvih optužbi protiv njega.

Nakon Prigožinove kratkotrajne pobune krajem juna, predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko je pomogao u postizanju dogovora koji je navodno garantovao sigurnost vođi ruskih plaćenika i omogućio njegovim borcima da se presele u Belorusiju.

Pročitajte i ovo:

Lukašenko tvrdi da će 'jezgra' Wagnera ostati u BjelorusijiPodoljak kaže da je Prigožin sam sebi potpisao smrtnu kaznuIstaknuti novinar javio da je ruski 'general Armagedon' smijenjen

Međutim, nije bilo do kraja jasno gde se nalazi sam Prigožin nakon pobune.

Verovalo se da se kretao između Rusije i Belorusije, a 28. jula je fotografisan na marginama samita Afrika-Rusija u Sankt Peterburgu kako se rukuje sa pomoćnikom predsednika Centralnoafričke Republike.

Pobuna je bila najveći izazov Putinovoj vlasti tokom njegove 23-godišnje vladavine, ocenjuje Asošijejted pres (AP).

Pročitajte i ovo: Državni udar u Nigeru nova prilika za plaćeničku grupu Wagner u Africi

Wagner grupa je bila ključna u bici Rusije da zauzme ukrajinski grad Bahmut ranije ove godine.

Wagnerovi vojnici su takođe raspoređeni u Siriji, gde Rusija podržava vladu predsednika Bašara Asada u građanskom ratu, te u Libiji, gde su se borili zajedno sa snagama komandanta Kalife Hiftera.

Grupa je također delovala u Centralnoafričkoj Republici i Maliju.

Vaš browser nepodržava HTML5

Jevgenij Prigožin: Od 'Putinovog kuhara' do nezadovoljnog plaćenika