Predsednica opštine Preševo Ardita Sinani saopštila je da je Vlada Srbija odbila posetu kosovskog ministra kulture, omladine i sporta Hajrule Čekua toj lokalnoj samoupravi na jugu Srbije.
Ona je na Fejsbuku navela da je Vlada Srbije odbila posetu samo sat pre zakazanog vremena navodeći da je time prekršen rok za odgovor od 48 sati, predviđen Briselskim sporazumom.
"Ova akcija je još jedan dokaz pokušaja izolacije preševskih Albanaca, ometanja saradnje i komunikacije. Albanci Preševa zaslužuju jednak tretman i poštovanje prava, kao i svi ostali građani u regionu", napisala je Sinani.
Pročitajte i ovo: Srbija pokušava da zaustavi pomoć Kosova albanskim poljoprivrednicima u Preševskoj dolini, tvrdi BisljimiPreševo je opština na jugu Srbije sa albanskom većinom. Opština Preševo ima preko 33.000 stanovnika i u njoj živi polovina od oko 61 hiljade Albanaca, koliko ih je registrovano na poslednjem popisu u Srbiji.
RSE se obratio Kancelariji za Kosovo Vlade Srbije sa upitom o poseti kosovskog ministra Preševu.
Ova Kancelarija prethodno je saopštila da je njenim predstavnicima Priština "zabranila" posetu kosovskim Srbima na verski praznik Svetog Nikolu.
Kancelarija je ocenila da je to direktno kršenje sporazuma o slobodi kretanja i zvaničnim posetama.
Pročitajte i ovo: Albanaci s juga Srbije ponovo na protestima protiv diskriminacijePrethodnih meseci je u par navrata na jugu Srbije protestovalo više stotina Albanaca protiv diskriminacije.
Srbija je više puta negirala da su Albanci diskriminisani.
Prema poslednjem popisu stanovništva, Albanci su četvrta najveća manjina u Srbiji, sa 61.687 pripadnika ove zajednice.
Problem sa kojim se suočavaju Albanci Preševske doline je nepriznavanje univerzitetskih diploma stečenih na Kosovu, uprkos činjenici da su Kosovo i Srbija o tome postigli dogovor u dijalogu uz posredovanje Evropske unije.
Krajem prošle godine žalili su se na povećanje broja deaktivacija njihovih adresa od strane srpske policije, optužujući je da ih je nezakonito izbrisala, kako bi im uskratila osnovna prava.
Problem deaktiviranja adresa pominje se u izveštaju Evropske komisije o Srbiji 2022. godine, u delu koji se bavi poštovanjem prava manjina.
Vlada Srbije je posle avgustovskog protesta u Bujanovcu saopštila da je to pokušaj Vlade Kosova, na čelu sa Aljbinom (Albin) Kurtijem, da "destabilizuje region".