Kosovski premijer Aljbin Kurti (Albin Kurti) napravio je zaokret u svom diskursu, ali i u pristupu odnosima Kosova sa Sjedinjenim Američkim Državama, ocenjuju predstavnici opozicionih partija na Kosovu i poznavaoci političkih prilika u zemlji.
Kurti se zajedno sa kosovskom predsednicom Vjosom Osmani u utorak 26. jula u Vašingtonu sastao sa državnim sekretarom SAD Entonijem Blinkenom (Antony Blinken). Nakon sastanka, Osmani je u izjavi medijima rekla da je sastanak bio "odličan" i da se još jednom potvrdilo da "Kosovo nema većeg i boljeg prijatelja od SAD". Premijer Kurti je rekao i da je sastanak sa američkim državnim sekretarom bio "veoma srdačan".
"Odnosi između naših zemalja i naroda trenutno su jaki i istorijski duboki. Stojimo rame uz rame jer smo prijatelji, partneri i saveznici", kazao je Kurti nakon sastanka.
Ministarka spoljnih poslova i dijaspore u njegovoj vladi Donika Gervala (Donika Gervalla), upitana od novinara u Prištini u utorak da li ovaj sastanak "razbija led" i unapređuje odnose Vlade Kosova i SAD, rekla je da:
"Ovo nije razbijanje leda, ali je dalji korak u jačanju naših odnosa."
Kritika opozicije
Kurtijeva vlada, koja je stupila na dužnost u martu prošle godine, više puta je kritikovana od strane opozicije na Kosovu zbog, kako je rečeno, pogoršanja odnosa sa SAD.
Kritike su bile glasnije kada je Vlada odbila da se priključi Transjadranskom gasovodu – što je trebalo da bude urađeno uz podršku SAD – uz obrazloženje da je izgradnja gasne infrastrukture skupa.
Vlada je takođe kritikovana što ne sprovodi Vašingtonski sporazum, koji ima za cilj unapređenje ekonomskih odnosa između Kosova i Srbije. Ovaj sporazum su u septembru 2020. godine potpisali tadašnji rukovodioci dve zemlje, Avdulah Hoti i Aleksandar Vučić, u prisustvu tadašnjeg američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump).
Pročitajte i ovo: Šta piše u sporazumu Kosova i Srbije?Džavit Haljiti (Xhavit Haliti), poslanik opozicione Demokratske partije Kosova, kaže da ostaje da se vidi da li će sastanak sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom signalizirati poboljšanje odnosa između Kurtijeve vlade i SAD.
"Znam da je u prošlosti pravio greške sa tim odnosima, ali i izjavama. Ali, verujem da je zaokret vidljiv u izjavama, akcijama i sastancima. Za mene je onaj ko je pozvan u SAD pozvan da mu se pošalje poruka, ali i da mu se da znak da 'nije baš u redu ono što govorite'", kaže Haljiti za Radio Slobodna Evropa.
Time Kadrijaj, poslanica Alijanse za budućnost Kosova, kaže da je njena stranka više puta kritikovala Kurtija zbog nekih njegovih odluka, koje, kako je rekla, nisu bile u skladu sa sugestijama Sjedinjenih Američkih Država.
"Ono što nas je navelo da posumnjamo je odbijanje američkog gasnog projekta, jer sada, dok se suočavamo sa ozbiljnom energetskom krizom, to je bila fatalna greška Kurtija i njegove Vlade", kaže Kadrijaj.
Radio Slobodna Evropa je kontaktirao i Arbena Gašija (Arben Gashi), šefa poslaničke grupe druge opozicione stranke, Demokratskog saveza Kosova, ali je on odbio da komentariše.
Kritike ove stranke na račun Vlade su kontinuirane, posebno zbog navodnog nesprovođenja Vašingtonskog sporazuma.
Pročitajte i ovo: Šta jeste i šta nije sprovedeno? Godinu dana od Vašingtonskog sporazumaNa sednici Skupštine Kosova, 12. aprila, bivši premijer iz te stranke Abdulah Hoti (Abdullah Hoti), koji je bio potpisnik Vašingtonskog sporazuma, rekao je da su odnosi sa SAD narušeni i da nisu na nivou na kojem su bili i na kome bi trebalo da budu.
"Mislim da je apsurdno da je ovde u Skupštini sporazum koji je potpisan u Beloj kući okarakterisan kao štetan", rekao je Hoti, sada poslanik Demokratskog saveza Kosova, aludirajući na Kurtijeve izjave.
Pročitajte i ovo: Skupština Kosova odbila rezoluciju o provedbi Vašingtonskog sporazumaNa istoj sednici, poslanik Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj (Ramush Haradinaj), ujedno i lider ove stranke, rekao je da je aktuelna Vlada u kontinuitetu "protiv SAD". Haradinaj je ipak u sredu pozdravio ovaj sastanak.
Uprkos kritikama, Kurti je u nekoliko navrata rekao da je partnerstvo sa Sjedinjenim Američkim Državama neupitno.
"To je nešto izvan naše generacije, počelo je ranije i nastaviće se posle nas", rekao je Kurti u intervjuu za jednu televiziju na Kosovu, krajem prošle godine.
Isto je potvrdio i američki Stejt department u izjavi za Radio Slobodna Evropa krajem marta.
Pačarizi: Kurti pokušava da rehabilituje odnose sa SAD
Poznavalac političkih dešavanja na Kosovu, Rahman Pačarizi (Rahman Pacarizi), kaže da je premijer Kurti tokom posete SAD-a u maju izrazio volju "da obnovi odnose sa SAD". Ali tom prilikom, dodaje Pačarizi, nije imao nijedan sastanak sa najvišim liderima SAD.
"Gospodin Kurti je to očajnički demonstrirao tokom svog poslednjeg boravka u SAD, čekajući sastanak koji će skinuti tu antiameričku 'mrlju' sa njega. Mislim da sada vidimo – na sreću Kosova – premijera Kosova, odnosno Aljbina Kurtija, onakvog kakav treba da bude - koji se bori i pokušava da neguje tradicionalno dobre odnose Kosova sa SAD", kaže Pačarizi.
Pročitajte i ovo: Kurti sa Salivenom: SAD podržavaju sveobuhvatni sporazum Kosova i Srbije'Ako je promenio pristup, čestitamo mu'
Ali da li opozicione stranke veruju da njihov diskurs – da Kurti i njegova vlada pogoršavaju nivo odnosa Kosova i SAD – opstaje i dalje, posle aktuelne posete premijera i predsednice Sjedinjenim Državama?
Džavit Haljiti, iz Demokratske partije Kosova, kaže da je važno što je otvoren put da se premijer Kosova sastane sa američkim državnim sekretarom. "Izvan toga, nemam šta da kažem, ni bolje ni gore. To znači da je to uspeh, verujem, njegovog rada", kaže Haljiti.
Time Kadrijaj iz Alijanske za budućnost Kosova izražava skepticizam da je Kurti promenio pristup u odnosu na SAD. "Ako je slučajno promenio pristup, čestitamo mu", kazala je.
Pročitajte i ovo: Opozicija na Kosovu traži Kurtijevo izjašnjenje o Vašingtonskom sporazumuPrema Pačarizijevim rečima, već je jasno da je premijer Kurti postao pragmatičniji u odnosu na negovanje odnosa Kosova sa Sjedinjenim Američkim Državama.
"Opozicija nikada nije pogrešila kada je kritikovala Kurtija zbog njegovih antiameričkih stavova ili kada ga je kritikovala zbog njegovog protivljenja američkim predlozima. Ali, opoziciji je od početka trebalo da bude jasno da će gospodinu Kurtiju biti potrebno određeno vreme da rehabilituje odnose sa SAD, u smislu odustajanja od svog dosadašnjeg opozicionog diskursa, koji je proširen i na odnose sa SAD", kaže Pačarizi. Sjedinjene Države su među najbližim saveznicima Kosova na međunarodnoj sceni.
Osvrćući se ranije na Kosovo, američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da su nezavisnost i suverenitet Kosova nepovratni i da mora postojati upornost u izgradnji demokratskih i inkluzivnih institucija. Blinken je takođe rekao da se nada da će Kosovo zauzeti svoje mesto u evropskim i evroatlantskim institucijama.