Južnokorejski tužitelji otvorili su istragu protiv predsjednika Yoon Suk Yeola, njegovog ministra unutrašnjih poslova i sada već bivšeg ministra odbrane zbog njihove uloge u pokušaju nametanja vanrednog stanja, izvijestila je u četvrtak novinska agencija Yonhap.
Kim Yong-hyun, koji je dao ostavku na mjesto južnokorejskog ministra obrane zbog svoje umiješanosti u uvođenje vanrednog stanja u utorak, također se suočava sa zabranom putovanja dok traje istraga tužiteljstva, objavio je Yonhap. Druga dvojica osumnjičenika ne suočavaju se s takvim zabranama.
Pozivajući se na neodređene prijetnje "protivdržavnih snaga" i političkih protivnika, Yoon je uveo vanredno stanje na oko šest sati prije nego što je odustao od te odluke nakon što ju je parlament jednoglasno odbacio.
Pročitajte i ovo: Duga istorija državnih udara u Južnoj Koreji
Yoon se u subotu suočava s glasanjem o opozivu.
Kako bi zahtjev za opozivom prošao parlament, potrebna je podrška dvije trećine zastupnika. U tom slučaju zahtjev dolazi na Ustavni sud koji će donijeti konačnu odluku, a za potvrdu opoziva također je potrebna dvotrećinska većina, odnosno šest od devet sudaca.
Predsjednikova stranka u parlamentu ima 108 od 300 zastupnika. Ukoliko Yoon Suk Yeol budu smijenjen ili sam odstupi, mijenja ga premijer Han Duck-soo do novih izbora.
Predsjednikom države Yoon Suk Yeol postao je nakon izbora prije dvije godine. Međutim, vrlo je brzo izgubio popularnost, a njegov rad podržava tek oko 20 posto birača.
Pročitajte i ovo: Opozicija u parlamentu Južne Koreje pokrenula opoziv predsjednika