Predložen pritvor za troje osumnjičenih za ubistvo žene u Sarajevu

Hapšenje Ledžibe Ravlić u Sarajevu nakon što je u stanu pronađeno tijelo supruge njenog sina, 29. juna 2024.

Tužilaštvo Kantona Sarajevo predložilo je pritvor za troje osumnjičenih za ubistvo tridesetosmogodišnje žene u sarajevskom naselju Pofalići, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa. Među osumnjičenima su suprug ubijene žene, kao i njegova majka.

"Za krivično djelo ubistvo na okrutan način terete se Goran Ravlić i njegova majka Ledžiba Ravlić, dok se pomagaču Latifu Jašareviću stavlja na teret krivično djelo neprijavljivanje krivičnog djela i pomoć nakon izvršenog krivičnog," potvrdila je za RSE Azra Bavčić, glasnogovornica Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Jedan od uhapšenih za brutalno ubistvo žene u Sarajevu. 29.6. 2024.

Goranu Ravliću kao i njegovoj majci pritvor je predložen zbog eventualnog bjekstva, prikrivanja dokaza kao i mogućeg uznemiravanja javnosti ukoliko bi bili pušteni na slobodu. Kada je u pitanju Jašarević, njemu je predoložen pritvor zbog opasnosti utjecaja na svjedoke kao i prikrivanje dokaza, rečeno je iz Tužilaštva.

Njih troje uhapšeni su u sarajevskom naselju dan ranije.

"Policijski službenici su u stanu u Kolodvorskoj ulici pronašli beživotno tijelo 38-godišnje žene N.R. koja je usmrćena prije više dana," rekli su nakon hapšenja iz MUP-a. Po naredbi tužiteljie bit će izvršena obdukcija.

Nema zvaničnih podataka koliko je žena ubijeno u Bosni i Hercegovini, no podaci Visokog sudskog i tužilačkog vijeća pokazuju da je samo u periodu između 2021. i 2022. ubijeno 19 žena.

Podaci OSCE-a također kažu da je skoro polovina žena u BiH iskusilo neki oblik nasilja od svoje petnaeste godine.

Nasilje nad ženama najraširenije je kršenje ljudskih prava na svijetu, kažu Ujedinjene nacije. Samo u 2022. godini skoro 89 hiljada žena ubijeno je širom svijeta.

Konkrentniji zakoni, bolja implementacija i kazna za počinioce, edukacija osoblja uključenog u zaštitu i pomoć žrtvi, standardni su zahtjevi i na brojnim protestima organizovanim širom BiH nakon brojnih slučajeva nasilja, uključujući i brutalno ubistvo Nizame Hećimović u avgustu 2023. u Gradačcu.

Nasilje u Bosni i Hercegovini moguće je prijaviti na broj policije 122, kao i na besplatne brojeve Gender centara: 1265 za Federaciju BiH i 1264 za Republiku Srpsku. Širom zemlje dostupna je i mreža pomagačica "4P" Centra ženskih prava iz Zenice u kojoj oko 60 žena pruža pomoć ženama u lokalnim zajednicama kako bi ostvarile svoja prava u sistemu zaštite.

Nasilje nad ženama

Kakvi ožiljci ostaju nakon nasilja? Kako porodice i žrtve nasilja nastavljaju dalje sa životima zauvijek obilježenim traumom?

Uprkos Istanbulskoj konvenciji i zakonskim okvirima rodno uslovljeno nasilje je i dalje sveprisutno u zemljama Zapadnog Balkana.

U "Ispričajte mi" pronađite priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje, kao i svjedočenja porodica žena kojih više nema.

Saznajte i kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji.