Vjernici pravoslavne vjeroispovijesti 7. januara slave Božić, a vjernici su se okupili u Moskvi, Betlehemu, Jerusalemu, Kairu i drugim gradovima širom svijeta kako bi proslavili praznik. Ovaj Božić, pravoslavna crkva dočekuje podijeljena, nakon što je Ukrajinska pravoslavna crkva postala nezavisna, čemu se protive u Rusiji.
Pravoslavne crkve, uključujući one u Rusiji, Ukrajini, Gruziji, Srbiji i Jerusalemu su među crkvama koje njeguju pravoslavne i istočne običaje i slave Božić 7. januara, poštujući stari Julijanski kalendar.
Pravoslavna crkva u Armeniji Božić obilježava 6. januara. A pravoslavne crkve u Rumuniji, Grčkoj i Bugarskoj takođe obilježavaju ovaj praznik prema Gregorijanskom kalendaru 25. decembra.
Božić ove godine dolazi u teško vrijeme unutar samog pravoslavlja.
Ukrajina je u oktobru dobila odobrenje ekumenskog patrijarha, globalnog duhovnog vođe u pravoslavlju, čije sjedište je u Istanbulu, za nezavisnost, što je potez kojem se oštro protivi Rusija. Božić je Ukrajincima čestitao predsjednik Petro Porošenko.
"Naša crkva ujedinjuje i ojačava kompletnu državu. Uvjeren sam da će od danas sve biti bolje u našim životima jer sada imamo svoju crkvu, što ne bi bilo moguće bez Svemogućeg Boga, i čestitam svim Ukrajincima Božić i našu novu crkvu. Sretan Božić", poručio je Porošenko.
Pročitajte i ovo: Ukrajinska crkva primila ukaz o nezavisnostiNastojanja Ukrajinaca da uspostave nezavisnu crkvu su se intenzivirala nakon što je Rusija anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim u martu 2014. i kratko nakon toga počela pomagati separatistima dijelovima istočnih regija Donjeck i Luganjsk u Ukrajini.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin je, u Sankt Peterburgu, predstavio je Katedralu Preobraženja kao božićni dar, dok je patrijarh Kiril, vođa Ruske pravoslavne crkve, obavio službu u Katedrali Hrista Spasitelja u Moskvi.
Prisustvovanje na ponoćki, na misi, postala je tradicija za ruske lidere, od kojih su neki, kao što je dugogodišnji oficir KGB Putin, bili čvrste pristalice komunističkog sistema tokom sovjetske ere.
Pročitajte i ovo: SPC prva uz RuseStotine osoba obilježile su Božić u u Betlehemu sa grčkim patrijarhom Teofilom III u Crkvi rođenja Hristovog koja je ustanovljena na mjestu koje se tradicionalno prepoznaje kao mjesto Isusovog rođenja.
Palestinska policija je stražarila dok je nekoliko desetina demonstranata uzvikivalo "izdajnik" u znak protesta zbog prodaje imovine grčkih pravoslavnih crkava u većinski palestinskom istočnom Jerusalemu grupama koje su promovisale naseljavanje Jevreja.
Izraelska kupovina crkvenog zemljišta i imovine u Istočnom Jeruzalemu razljutila je Palestince, uključujući i brojne pravoslavne kršćane, koji smatraju da je ova teritorija prijestolnica njihove buduće državu. Izrael je anektirao Istočni Jeruzalem, ali ovaj potez nije priznala međunarodna zajednica.
U Kairu, predsjednik Egipta je simbolično otvorio novu katedralu Koptske pravoslavne crkve i jednu od najvećih džamija u regiji. Potez dolazi u vrijeme kada islamski militanti sve više ciljaju kršćansku manjinu ove zemlje u svojim terorističkim napadima.
Abdel Fattah al Sisi je govorio o miru među sektama kao velikom političkom cilju. No, on je još uvijek meta kritika jer nije uradio dovoljno da zaštiti kršćane i druge manjine.
"Ovo je historijski važan momenat. Ali još uvijek moramo sačuvati drvo ljubavi koje smo ovdje zajednički posadili, jer pobune nikada neće prestati", rekao je predsjednik tokom posjete katedrali.