Republički štab Srbije za vanredne situacije razmatrao je stanje saniranja požara na regionalnoj deponiji "Duboko" kod Užica.
Zbog višednevnog požara na toj deponiji, građani užičkog kraja i opozicione političke stranke upozoravali su na veliko zagađenje vazduha, tla i vode.
Pročitajte i ovo: 'Ovde ne može da se diše': Požar danima tinja na deponiji kod UžicaMinistarka zaštite životne sredine Irena Vujović rekla je na sastanku da je njeno ministarstvo 10. maja raspisalo međunarodni tender za odabir izvođača za radove na sanaciji i modernizaciji deponije.
Vujović je, kako se navodi u saopštenju, rekla da je država zbog neophodnosti stabilizacije, proširenja i modernizacije deponije "Duboko" obezbedila novac iz "kreditne linije evropskih partnera".
"Po završetku radova 2027. godine, 'Duboko' će biti moderan centar gde će se otpad tretirati po savremenim standardima", navela je.
Dim se više od deset dana širi tim gradom na zapadu Srbije, zbog požara na regionalnoj deponiji "Duboko".
Vatrogasne ekipe i građevinske mašine su od 5. maja na terenu i gase požar.
U delu grada je 6. maja proglašena vanredna situacija zbog požara, a gradski Zavod za javno zdravlje je saopštio da nijedan parametar kvaliteta vazduha, kojeg oni mere, nije prešao dozvoljene granice.
Merenja kvaliteta vazduha se, kako ističu, vrše 24 sata dnevno.
Direktorka Zavoda Marija Palikuća je poručila da nema mesta panici.
Građanima je, ipak, savetovala da ukoliko su u mogućnosti izbegavaju boravak na otvorenom, da zatvaraju prozore i da ne izvode decu na igrališta.
Vaš browser nepodržava HTML5
Oglasila se i republička Agencija za zaštitu životne sredine, koja je 13. maja poručila da se merenje kvaliteta vazduha vrši na isti način kao u državama Evropske unije.
Naglašeno je da ni na jednoj lokaciji u Užicu nisu registrovane koncentracije zagađujućih materija iznad graničnih vrednosti.
Gust dim sa deponije vidljiv je i na satelitskim snimcima koje je proteklih dana analizirao RSE.
Dok se požar gasi, opozicija u Užicu traži smenu gradskog rukovodstva i hitne mere prevencije optužujući vlast za "ekološku katastrofu".
Gradonačelnica Jelena Raković Radivojević odgovara da "ovo nije povod za sakupljanje političkih poena, dizanje buna i proteste".
Regionalna sanitarna deponija "Duboko" počela je sa radom 2011.
Na njoj se više od decenije odlaže otpad iz devet gradova i opština Zlatiborskog i Moravičkog okruga.
Požar koji je početkom maja zahvatio veliki deo deponije, drugi je ove godine.
Prvi je bio u martu i gašen je 12 dana.
Deo građana, zato, postavlja zahteve – da se nakon gašenja požara promeni sistem odlaganja otpada.
Pročitajte i ovo: Nelegalna deponija u srednjoj BiH na državnom zemljištuDirektor regionalne deponije "Duboko" Milomir Milovanović tvrdi da ta deopinija radi u skladu sa zakonom.
On je naveo da se godišnje vrši oko 850 analiza vazduha, podzemnih, površinskih i otpadnih voda.