Četvrta povorka ponosa u Sarajevu: Sloboda je pravo
LGBTIQ+ zajednica Povorku ponosa vidi kao način zajednice da bude vidljivija u društvu, te da se kroz aktivistički čin šetnje skrene pažnja na probleme i potrebe s kojima LGBTIQ+ osobe suočavaju.
Tokom šetnje raširena je zastava u duginim bojama.
Slogan 4. povorke ponosa u Sarajevu je "Ponosno zajedno".
Istaknuti su različiti transparenti tokom Povorke, 24. juna 2023.
"Mržnja nije porodična vrijednost" - poručuje jedan od transparenata.
Ove godine Povorku ponosa osigurava nešto manji broj policajaca, što organizatori vide kao pomak naprijed.
"Ljubav nikad nije pogrešna".
Aktivistica i novinarka Vanja Stokić i aktivist i novinar Ajdin Kamber. Stokić i Kamber su bili napadnuti u Banjoj Luci u martu 2023. u napadu huligana ispred prostorija organizacije Transparency International BiH. Napadi su bili povezani sa događajem u organizaciji Bh. povorke ponosa, koji je trebalo da se održi tu večer, ali ga je policija zabranila.
Ovogodišnju povorku podržao je i muzičar i umjetnik Srđan Jevđević zvani Gino, inače frontmen benda Kultur Shock. "Sloboda je kad smo svi slobodni. Sloboda je pravo. Sloboda je objektivna kategorija.
Ono što nema nikakve veze s ličnim mišljenjem. Sloboda je nešto s čime se rodimo i s čime treba da umremo", poručio je Gino i dodao da nema važnijeg događaja od Povorke ponosa.
Podsjetio je da je još '80-ih u Sarajevu "počeo s LGBTIQ+ pravima i donekle je bilo lakše tada".
Profesor na Fakultetu političkih nauka Asim Mujkić za Radio Slobodna Evropa kaže da je izuzetno važno podržati sve ono što se tiče borbe za ljudska prava i slobode.
"To treba stalno ponavljati. Mi smo ovdje žrtve uskraćivanja ljudskih prava i sloboda, na najrazličitije načine. Posebno je važno podržati borbu za prava manjina. Najbolje je biti danas uz ove ljude i podržati ih u borbi protiv diskriminacije", rekao je Mujkić.
Detalj s Povorke ponosa u Sarajevu.
Šetnja do Narodnog pozorišta u Sarajevu.
Iz LGBTIQ+ zajednice ističu da i dalje žive u izrazito neprijateljskom okruženju gdje se svakodnevno suočavaju sa strahom od nasilja i odbacivanja.
Anisa Pračić Šehić iz organizacionog odbora Povorke ponosa ističe da bilježe značajne pomake u odnosu na ranije povorke, najprije jer ove godine povorku štiti manji broj policajaca.
"Bit će jednog dana i mnogo bolje. Cilj nam je da Povorka bude otvorena za sve građane. Širimo savezništvo, želimo da se međusobno volimo, poštujemo i da širimo ljubav, a pobijedmo mržnju", rekla je Pračić Šehić.
Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, došla je na Povorku ponosa, kako kaže, jer misli da je jako važno podržati LGBTIQ+ zajednicu, i to ne samo jedan dan, nego stalno.
"I ja sam ponosna što se Povorka ponosa održava u BiH, u Sarajevu. Uvjerena sam da će za sve nas doći vrijeme kad će se ovo organizirati kao nešto uobičajeno, i to ne samo u Sarajevu, nego i u Banjoj Luci i Mostaru. Ja mislim da svim građanima BiH, koji žive u Sarajevu, ili bilo gdje drugo, i koji su dali podršku ovom događaju treba zahvaliti", poručila je Jurišić u izjavi za RSE.