Organizacioni odbor Bh. povorke ponosa saopćio je da će projekcija filma "Pride", te diskusija i zabava, biti održani 18. marta u Banjaluci, unatoč pokušajima diskreditovanja, kao i "homofobnim, transfobnim i fašističkim napadima pojedinaca".
Iz Organizacijskog odbora su naglasili da su, kao i svaki put do sada, događaje prijavili policiji, koja je upoznata o svemu, od vrste događaja do prijetnji i pokušaja zaustavljanja organizacije događaja.
"Neinformisanost političkih zvaničnika, zvaničnih nosilaca vlasti i pojedinih udruženja, te direktna diskriminacija i homofobija, koja je vidljiva iz njihovih izjava, šalju jasnu poruku – ko je dobrodošao u Banja Luku, a ko nije", saopćeno je 17. marta.
Dvije učesnice tradicionalnog marša, napadnute su na Međunarodni dan žena, 8. marta, u Banjaluci, drugom najvećem gradu Bosne i Hercegovine.
Pri napadu je jedna članica marša odgurnuta, a druga je zadobila udarac, pri čemu im je nekoliko napadača iz ruka otelo LGBTIQ zastavu duginih boja. Napad na učesnice marša prijavljen je policiji u Banjaluci,
Kako je rečeno iz Odbora, prošle godine su u Banjaluci održana su tri različita događaja u organizaciji Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa i partnerskih organizacija, bez ikakvih prijetnji, diskreditovanja i pokušaja zabrane. Postavljaju pitanje šta se to promijenilo.
Napominju, također, da aktivisti koji zagovoraju unaprijeđenje LGBTIQ prava djeluju u Banjaluci više od 15 godina.
"Napominjemo da LGBTIQ zajednica u Banja Luci i ostatku entiteta Republika Srpska postoji i da niko nema pravo da ograničava LGBTIQ osobe na život u četiri zida", kaže se u saopćenju.
Iz Organizacionog odbora naveli su da neće odustati od borbe za jednakost svih LGBTIQ osoba u Bosni i Hercegovini.
Pročitajte i ovo: Nakon napada aktivisti obećavaju da će biti Parade ponosa u Banjaluci"Naša borba nije samo borba za prava LGBTIQ zajednice, već je borba za prava svih marginaliziranih u bh. društvu. Niko nije slobodan dok svi i sve nismo slobodni i zato nas bilo kakvi pokušaji zastrašivanja neće zaustaviti u borbi za jednakost", dodaje se u saopćenju.
Prema istraživanjima Sarajevskog otvorenog centra, u Bosni i Hercegovini je svaka treća LGBTiQ osoba žrtva nekog vida nasilja. No, tek svaka sedma odluči se to prijaviti nadležnim institucijama.