Potvrđena je optužnica za ratne zločine protiv 10 osoba koje se terete da su činile ratne zločine protiv civila i ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti kod Sarajeva tokom rata u Bosni i Hercegovini(BiH), saopšteno je iz Suda BiH u petak, 17. januara.
Među optuženima je i Fikret Prevljak, general Armije RBiH, kojem je nakon hapšenja početkom novembra Sud BiH izrekao mjere zabrane i pustio na slobodu.
Osim njega, Sud je 14. januara potvrdio optužnicu i protiv Enesa Zukanovića, Emira Redžovića, Vahida Alađuza, Rasima Okerića, Mustafe Gegaja, Muje Vatreša, Vahida Muharemovića, Mirsada Tuzlaka i Senahida Godinjaka.
Terete se za zločine počinjene za vrijeme rata u BiH, u periodu od maja 1992. do oktobra 1995. u sarajevskim naseljima Hrasnica, Sokolović Kolonija i Butmir.
Pročitajte i ovo: Podignute optužnice za zločine nad Srbima kod Sarajeva i Bošnjacima kod PrijedoraOni su "omogućili, dozvolili, saglasili se i organizovali nezakonito zatvaranje i zlostavljanje civila srpske nacionalnosti i ratnih zarobljenika pripadnika Vojske Republike Srpske".
"Optuženi se terete da su, u okviru svojih dužnosti i funkcija, suprotno međunarodnom pravu, uskraćivali osnovna ljudska prava pripadnicima srpske nacionalnosti, na način da su vršili nezakonita zatvaranja, ubistva, silovanja, nečovječna postupanja, nanošenja povreda tjelesnog integriteta i zdravlja, prisiljavanje zatočenika na prinudni rad u zoni ratnih dejstava, gdje su bili izloženi ranjavanju i povredama sa smrtnim posljedicama te napad na civilno stanovništvo", pojašnjavaju iz Suda BiH.
Sve se odvijalo u prostorijama OŠ "Aleksa Šantić", garažama u jednoj od lokalnih ulica i podrumu nedovršene zgrade, a ti objekti su "imali karakter logora", navodi se u saopštenju, i dodaje se da su bili "pod ingerencijom Štaba oružanih snaga Ilidža".
Optuženi su tada bili uglavnom pripadnici Armije RBiH – sem Okerića koji je bio upravnik logora u Hrasnici, dok je Muharemović bio predsjednik Izvršnog odbora opštine Ilidža.
Pročitajte i ovo: Tri pripadnika Armije BiH oslobođeni krivice za ratne zločine u SarajevuZa zločine u Hrasnici je u maju 2022. godine pred sudom u Beogradu osuđen Husein Mujanović, kao bivši upravnik zatvora, na deset godina zatvora.
U ratu u BiH od 1992. do 1995. život je izgubilo više od 100.000 ljudi, a 2,2 miliona je napustilo svoje domove.