Potpisan sporazum o uvozu azerbejdžanske struje u Evropu

Lideri Mađarske, Azerbajdžana, Rumunjske i Gruzije Viktor Orban, Ilham Alijev, Nicolae Ciucă i Irakli Garibašvili potpisali su sporazum u Bukureštu, 17. decembra 2022.

Čelnici Mađarske, Azerbajdžana, Rumunjske i Gruzije Viktor Orban, Ilham Alijev, Nicolae Ciucă i Irakli Garibašvili potpisali su u subotu, 17. decembra, sporazum o gradnji podvodnog električnog kabla ispod Crnog mora za prijenos azerbejdžanske energije u Evropu.

Kabal od Azerbajdžana do Rumunjske dug 1100 kilometara dio je napora Evropske unije da smanji svoje oslanjanje na rusku energiju.

"S obzirom na trenutačni sigurnosni kontekst obilježen vojnom agresijom na Ukrajinu, moramo bolje surađivati i pokazati više solidarnosti kako bismo ublažili zajedničke izazove", rekao je rumunjski predsjednik Klaus Iohannis.

"Naša energetska suradnja odgovara strateškom poticaju. Poboljšat će našu energetsku otpornost i osigurati diversifikaciju opskrbnih i transportnih ruta. Pokreće je tržište s obzirom na povećanu potražnju za energijom u Europi", dodao je Iohannis.

Pročitajte i ovo: Srbija u trci za strujom do Azerbejdžana

Na sastanku u Bukureštu je nazočila i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Von der Leyen rekla je da je strategija EU-a da okrene leđa ruskim fosilnim gorivima i diverzificira se prema, kako je kazala, "pouzdanim energetskim partnerima".

Rekla je da je EU spremna pružiti financijsku potporu projektu.

"Kako bismo integrirali rastući udio obnovljivih izvora energije, zaista su nam potrebne jače električne interkonekcije. Zbog toga je crnomorski energetski kabal između Rumunjske, Gruzije i Azerbajdžana tako važan. To će pomoći u jačanju naše sigurnosti opskrbe dovođenjem električne energije iz obnovljivih izvora u EU preko Rumunjske i kroz Mađarsku", rekla je von der Leyen.

Pročitajte i ovo: Fon der Lajen: EU da razmotri osnivanje novog fonda za energetska ulaganja

Von der Leyen je rekla da bi crnomorski kabal mogao transformirati Gruziju u čvorište električne energije i integrirati je u unutarnje tržište električne energije EU-a, dok bi također mogao pomoći u obnovi ukrajinskog energetskog sustava i obnovi zemlje.

Pročitajte i ovo: Nove sankcije EU ciljaju rusku vojnu industriju