Skoro dve godine. Toliko su Ministarstvo odbrane Kosova i Kosovske bezbednosne snage utrošile da se pripreme za najveću obuku NATO saveznika na Balkanu, poznatu kao "Defender Europe '23".
Iako je Kosovo bilo jedna od zemalja domaćina ove vežbe, nisu mogli da privedu aktivnosti do kraja, jer je 30. maja američki ambasador u Prištini Džefri Hovenier rekao da su "za Kosovo te vežbe završene".
Ovo je prva kazna koju su Sjedinjene Američke Države izrekle Kosovu zbog, kako je rečeno, ignorisanja njihovog saveta da izbegnu rast tenzija na severu naseljenom uglavnom srpskom većinom.
Na ovom području već danima meštani protestuju protiv novoizabranih albanskih predsednika opština Zvečan, Zubin Potok i Leposavić.
Pratite blog uživo sa severa Kosova na RSE:
Pročitajte i ovo: U Severnoj Mitrovici mirnoTenzije su kulminirale 29. maja, kada su se demonstranti sukobili sa pripadnicima NATO mirovne misije (KFOR) u Zvečanu. Desetine ljudi sa obe strane je povređeno.
Dan nakon isključenja Kosova iz "Defender Europe '23", premijer Kosova Aljbin Kurti je za Radio Evropa Slobodna rekao da je ovo "katastrofa".
"Mislim da [isključivanje] nije ispravno, ali ko sam ja da odlučujem," rekao je Kurti, braneći postupke svoje vlade na severu.
Kosovo imalo koristi od partnerstva sa saveznicima
Kosovo je izgubilo veliku priliku da vojnici, podoficiri i oficiri Kosovskih bezbednosnih snaga steknu dragoceno iskustvo iz zemalja NATO-a, kaže bivši komandant KSB-a Kadri Kastrati za Radio Slobodna Evropa.
Kastrati, koji je vodio KBS od 2011. do 2015., pominje još tri značajna gubitka za Kosovo: gubitak mogućnosti za stvaranje mostova prijateljstva, gubitak mogućnosti za vojne interakcije i gubitak mogućnosti za povećanje iskustva u rukovanju različitim naoružanjem.
Kastrati kaže da KBS gradi respektabilan autoritet među međunarodnim partnerima, posebno sa SAD-om.
Iz ovog partnerstva, podseća on, pripadnici KSB-a su, u nekim slučajevima, upućivani na mirovne misije u inostranstvo.
Pročitajte i ovo: Na Kosovu najveća vojna vježba NATO-a i SAD na BalkanuOn kaže da su Sjedinjene Države kontinuirano bile strateški partner Kosova, kako u planiranju, tako i u stvaranju i razvoju KBS-a.
"Ali ako se ovako nastavi, sumnjam da će tako biti i od sada", kaže Kastrati.
Vežbe "Defender Europe '23" počele su 21. maja na Kosovu i trebalo je da traju do 2. juna.
Ministarstvo odbrane Kosova nije direktno komentarisalo obustavu učešća Kosova u vežbi, ali je saopštilo da je cilj postignut.
Prema objavi ministra Armenda Mehaja na Fejsbuku, 30. maja, 1.348 vojnika KSB-a pokazalo je visok profesionalizam među 25 zemalja koje učestvuju u ovoj vežbi, kao i spremnost da služe zajedno sa saveznicima u bilo kojoj misiji NATO-a u cilju stabilnosti u zemlji, regionu i šire".
U kojoj je fazi bio "Defender Europe '23"?
Ovo je bila druga godina da Kosovo učestvuje u ovoj multinacionalnoj vežbi i da je njen domaćin.
U ovoj vežbi učestvuje 25 zemalja, uključujući SAD, Francusku, Nemačku, Španiju, Ujedinjeno Kraljevstvo, kao i druge zemlje članice i nečlanice NATO-a.
Ukupan broj vojnika koji su učestvovali u ovoj vežbi bio je oko 20 hiljada.
"Defender Europe '23" održava se na nekoliko lokacija širom Evrope, dok je na Kosovu održana na dve lokacije, u Babaju u Boki i na aerodromu Đakovica.
U vreme kada je najavljena suspenzija učešća Kosova, kosovske aktivnosti u okviru "Defender Europe '23" bile su pri kraju.
Dan otvorenih vrata za posetioce planiran je za 30. maj, a ovo je glavna aktivnost koja nije održana zbog suspenzije iz vežbi. Za dane koji su prethodili završetku vežbe 2. juna, planirane su aktivnosti uglavnom na pripremi za raspoređivanje trupa učesnica i formalnih završnih aktivnosti.
U isto vreme kao i na Kosovu, vežbe su održane i u Albaniji, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj, Sloveniji i drugim državama.
KBS je učestvovao i u drugim zemljama, uključujući 160 vojnika pešadijske jedinice u Severnoj Makedoniji i još 60 uključenih u obaveštajno-izviđački sektor, kao i u deminiranje u Hrvatskoj. U Albaniji je, u međuvremenu, još 60 pripadnika KSB-a bilo uključeno u jedinicu za opasne materijale.
Vežba Defender Europe 23, koju predvode SAD, ima za cilj izgradnju spremnosti i interoperabilnosti između Sjedinjenih Država, NATO-a i partnerskih zemalja.
Navodi se da je vežba osmišljena da pokaže sposobnosti američke vojske, da brzo rasporedi trupe i moćnu borbenu opremu, da uveri saveznike i odvrati svakoga ko preti miru u Evropi, kao i da zaštiti kontinent od agresije.
Pročitajte i ovo: Dodatnih 700 vojnika NATO stiže na Kosovo, objavio StoltenbergZnačaj SAD u razvoju KSB-a
Kosovske bezbednosne snage su osnovane 2009. godine, kada su ukinute Odbrambene snage Kosova.
U 2014. godini počeli su napori da se transformiše misija Kosovskih bezbednosnih snaga, što je podrazumevalo proširenje nadležnosti i u odbrani teritorije.
Ovaj proces nije bio moguć kroz ustavne promene, a transformacija je počela zakonskim promenama 2018. godine.
NATO se protivio odluci Skupštine Kosova da transformiše KBS u vojsku, ali su SAD podržale ovaj proces, posebno razvoj kapaciteta.
Kada se transformaciji KBS-a u vojsku usprotivio NATO, tadašnji američki ambasador na Kosovu Filip Kosnet izjavio je da je "više nego prirodno da Kosovo, kao suverena i nezavisna zemlja, ima sposobnost samoodbrane".
U partnerstvu sa SAD, 2021. godine, prvi kontingent KSB-a otišao je u mirovnu misiju u inostranstvo, a ovoj instituciji je obećana kontinuirana američka podrška.
Ali, nakon suspenzije KBS-a od učešća u "Defender Europe 23", postoji zabrinutost oko toga da li će se američka podrška kosovskoj vojsci nastaviti.
Ambasador Hovenier je rekao da SAD razmatraju i druge mere za Kosovo i da trenutno "nema entuzijazma" da pomognu u naporima da Kosovo stekne veće međunarodno priznanje ili napredak ka članstvu u Evropskoj uniji i NATO-u.