Predsednica nemačkog parlamenta odala počast žrtvama Drugog svetskog rata u Kijevu

Predsednica nemačkog Bundestaga Barbel Bas sa predsednikom ukrajinskog parlamenta Ruslanom Stefančukom na ceremoniji polaganja venca neznanom vojniku u Kijevu, Ukrajina, 8. maj 2022.

Predsjednica njemačkog parlamenta Baerbel Bas susrela se u nedjelju u Kijevu s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim kako bi odala počast žrtvama Drugog svjetskog rata, razgovarali o oružju i ambicijama Ukrajine da bude razmatrana za članstvo u Evropskoj uniji.

Zelenski je rekao da je osiguravanje odobrenja Bundestaga za isporuke teškog naoružanja kako bi se pomoglo Ukrajini da se odbrani od ruskih napada jedan od "glavnih prioriteta" njegove zemlje, stoji u videu sa sastanka.

Također je zatražio od Bas i Bundestaga da podrže Ukrajinu u nastojanju da postane članica EU, za šta saveznici Kijeva kažu da žele vidjeti ubrzo. Međutim, kandidatura bi se morala dogovoriti jednoglasno, a pristupanje obično traje godinama kroz niz složenih pregovora.

Pročitajte i ovo: Zelenski na Dan pobede u Drugom svetskom ratu kaže da se zlo vratilo

Zelenski se ranije emotivno obratio naciji za Dan pobede, kada se Evropa seća formalne predaje nacističke Nemačke saveznicima u Drugom svetskom ratu, rekavši da se „zlo vratilo” Ukrajini, ali da neće moći da pobegne od odgovornosti.

Bas je za njemački list Rheinische Post rekla da je uvjerila Zelenskog u njemačku solidarnost i stalnu podršku u borbi Ukrajine za njezino postojanje.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Očekuje se da će nemački kancelar Olaf Šolc kasnije u nedelju učestvuje u virtuelnoj diskusiji G7 o ratu u Ukrajini kojoj će prisustvovati i Zelenski. Uoči sastanka G7 Enriko Brisa, šef protokola Bundestaga, objavio je na Tviteru slike Bas kako stiže vozom da se sastane sa ukrajinskim premijerom Denisom Šmihalom.

Nemačka je pristala da Kijevu isporuči teško naoružanje, uključujući samohodne haubice, što je promena u odnosu na dugogodišnju politiku da se teško oružje ne šalje u ratna područja zbog nacističke prošlosti zemlje.

U Rusiji, Dan pobede 9. maja jedan je od najvažnijih nacionalnih događaja u zemlji – sećanje na ogromne žrtve koje je Sovjetski Savez podneo u pobedi nad nacističkom Nemačkom.

Rusija je pokrenula invaziju na Ukrajinu 24. februara.