Evropska unija smatra da je Kosovo prekršilo dogovor koji je postignut sa Srbijom u okviru dijaloga time što je odbilo posetu patrajarha Porfirija.
"Odbijajući njegov (Porfirijev) ulazak, kosovska vlada nije samo prekršila dogovore iz 2014. za zvanične posete, nego su i otvoreno ignorisali značaj koji Srpska pravoslavna crkva nastavlja da ima za deo građana Kosova. Ovo je u suprotnosti sa osnovnim principima bilo kog multietničkog i tolerantnog demokratskog društva", poručio je portparol EU Peter Stano.
On je naglasio da je poseta patrijarha Porfirija Kosovu bila najavljena u skladu sa relevantnim dogovorima iz dijaloga, te je trebala da bude dozvoljena.
Stano je ponovio poziv EU stranama za punu i beuslovnu primenu svih dogovora i obaveza iz dijaloga, uključujući i onu koja se odnosi na zvanične posete.
Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore Kosova potvrdilo je 13. maja da je odbilo zahtev patrijarha Porfirija da poseti Kosovo.
Kosovske vlasti su poručile da takve posete neće biti dozvoljene sve dok "Srbija nastavlja da krši Briselski sporazum, ne dozvoljava posete naših državnih zvaničnika Srbiji i štaviše ne prestane sa kampanjama protiv Republike Kosovo u međunarodnoj areni, kako u procesu integracije tako i u procesu priznavanja".
Kosovo i Srbija su u novembru 2014. godine postigle dogovor o zvaničnim posetama. Prema dogovoru, zvaničnici koji žele da posete Kosovo ili Srbiju su podeljeni u višu i nižu grupu.
Za višu grupu zvaničnika, najava se mora poslati najmanje 72 sata unapred, a za nižu grupu zvaničnika, najkraći rok je 48 sati unapred.
Vaš browser nepodržava HTML5
Prema dogovoru, predviđeno je da obe strane imenuju po jednog službenika sa redovnim i pojednostavljenim pristupom drugoj strani, za koga će stranke dostaviti samo logističke podatke kako bi se omogućile pripreme za posetu.
Ovaj dogovor se ne primenjuje uvek u praksi.
Sabor Srpske pravoslavne crkva (SPC) ocenio je da je zabrana ulaska patrijarhu Porfiriju na Kosovo "bezakonje učinjeno pred licem sveta" i "pokušaj poniženja SPC" od strane kosovskih vlasti.
U saopštenju Sabora, čije je zasedanje počelo 14. maja , liturgijom u hramu Svetog Save u Beogradu, apeluje se na međunarodnu zajednicu da "učine sve što do njih stoji da se prestane sa flagrantnim kršenjem ljudskih prava i osnovnih sloboda srpskog naroda" na Kosovu.
U saopštenju je Sabor ocenio da on "nikada nije bio, nije ni sada, a zasigurno ni ubuduće neće biti politička institucija, već jeste i ostaje duhovna majka pravoslavnih Srba koja svoju duhovnu misiju neometano vrši u državama širom sveta", dodajući da SPC "u Srbiji ni u drugim državama nema status državne crkve ili političke organizacije i zato se na nju ne mogu primenjivati politička merila".