Fotografisanje nevidljivog: Kako dokumentovati poreski raj

  • RSE

Unutar jednog od trezora Le Freeporta, visokobezbjednog skladišnog i izložbenog objekta u Singapuru.

Holandsko-kanadski fotograf Paolo Woods je 2012. godine živio na Haitiju kada mu je prijatelj i kolega fotograf Gabriele Galimberti došao u posjetu. Pokrenula se tema poreza i Galimberti, talijanski državljanin, spomenuo je da je njegov porezni račun stigao i da će Rim tražiti skoro 50 posto njegovih prihoda.

Njih dvojica su se našalili da bi Galimberti, s obzirom na to da su Kajmanska ostrva samo malo udaljena, trebao "otići i sakriti" svoj novac tamo.

Fotografi su tada shvatili da ne znaju gotovo ništa o mračnom svijetu ofšor bankarstva. Dva mjeseca kasnije, odletili su na Kajmanska ostrva kako bi počeli rad na projektu koji je postao poznat kao Nebesa.

Na Kajmanskim ostrvima ima dvostruko više kompanija nego ljudi. Mnoge od tih kompanija imaju poštanski sandučić, ali ne i ured.

Foto-projekat je izložen u sofijskoj galeriji Synthesis do 15. juna i nudi fascinantan uvid u gotovo nevidljivi svijet ofšor poreskih rajeva.

"Čitav ovaj sistem je tajan", rekao je Woods bugarskom servisu RSE. "Kao novinar, kada to želite da istražite, on čini sve što može da vas zaustavi".

"Gabriele i ja smo shvatili da je ofšor sistem usko povezan s globalnom ekonomijom i da je veći dio ovog sistema zapravo legalan."

Muškarac pluta u bazenu na 57. spratu hotela Marina Bay Sands, a u pozadini se vidi horizont "Centrala", finansijske četvrti Singapura.

Od američke države Delaware do Djevičanskih Ostrva, ofšor zone služe kao mjesta za anonimno ulaganje bogatstva i izbjegavanje poreznih obaveza.

Osim što nude mjesto za polaganje novca i imovine, ofšor teritoriji također omogućavaju ljudima da osnivaju netransparentna pravna lica. Takve takozvane "školjke kompanije" mogu imati sopstvenu imovinu u vidu umjetničkih djela, gotovine i vlasništva nad nekretninama.

Tajnovitost je srž ofšor bankarskog sistema, a dobivanje dozvole za ulazak bio je daleko najveći izazov foto projekta.

"Bilo je izuzetno teško", kaže Woods. "Dugo je trajalo sastavljanje projekta jer je gotovo nemoguće doći do tih mjesta i institucija. Mnogi od njih su nas odbili, a neki su nam blokirali pristup čim smo stigli."

Neil M. Smith, ministar finansija Britanskih Djevičanskih Ostrva, fotografiran u svojoj kancelariji u Road Townu, Tortola. Britanska Djevičanska Ostrva su dom za oko 800.000 registrovanih kompanija.

Kao ilustraciju nivoa tajnosti i sigurnosti ovog finansijskog podzemlja, fotoreporter kaže da neki od ofšor objekata uključuju skladišta kojima se pristupa kroz više vrata koja zahtijevaju kodove i skeniranje šarenice, što znači da je insajder morao biti s njima na svakom koraku.

Fotografi kažu da njihov projekat ima za cilj da pokrene moralna pitanja o pitanju poreskih rajeva.

Procjenjuje se da se oko 32 hiljade milijardi dolara drži u ofšor entitetima širom svijeta. Veliki dio ovog bogatstva posjeduju superbogati pojedinci, ali sve veći udio pripada kompanijama koje koriste utočište da izbjegnu propise ili poreske obaveze - u mnogim slučajevima savršeno legalno.

Zaposlenik kompanije Jetpack Cayman demonstrira vodene sportove uz obalu Kajmanskih ostrva. Mike Thalasinos, vlasnik kompanije, primjećuje: "Jetpack je bez gravitacije. Kajmani su bez poreza. Na pravom smo mjestu!"

Wood takve utočišta naziva "strukturnim instrumentom globalizirane ekonomije".

Uticaj koji može imati skladištenje bogatstva van domašaja vlada nije odmah očigledan na isti način na koji su to druga globalna pitanja, kažu fotografi. Ali gubitak prihoda od poreza za zdravstvenu zaštitu, obrazovanje i infrastrukturu ima veoma stvaran uticaj na svijet.

"Kada vidite sliku djeteta kako umire u ratu, shvatite koliko je to okrutno", rekao je Woods Bugarskom servisu RSE. "Mnogim ljudima je teško razumjeti posljedice ofšor zona jer ih ne mogu vidjeti vlastitim očima."