Protesti poljoprivrednika koji traže bolje uslove za agrar nastavljeni su u gradovima širom Srbije, uz blokade puteva koje su nešto duže nego prethodnih dana.
Zemljoradnici, koji od 13. novembra blokiraju ulaz u rafineriju Naftne industrije Srbije (NIS) u Novom Sadu, u ponedeljak su održali blokadu kružnog toka na izlazu za novosadskog naselja Šangaj, propuštajući vozila na pola sata.
Blokada je trajala od 11 do 13.30 sati. Iako je bilo najavljeno da će od 14 sati blokirati ulaze i izlaze na autoput kod Kaćke petlje, od te ideje su naknadno odustali.
Novosadski poljoprivrednici su prethodnih dana, pored neprekidne blokade rafinerije, organizovali protestne vožnje na obližnjem kružnom toku na izlazu iz Novog Sada, čime su se stvarale saobraćajne gužve na putu Novi Sad – Zrenjanin.
Zatim su počeli da blokiraju Kaćku petlju, odnosno izlaze na autoput Subotica – Beograd u trajanju od nekoliko sati dnevno.
Ovo je prvi put da će u istom danu blokirati i kružni tok i Kaćku petlju.
Vaš browser nepodržava HTML5
Protesti su od 7 časova ujutru nastavljeni i u Bavaništu kod Pančeva. Kako je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdio Jovan Jovanov, jedan od organizatora protesta u Bavaništi, blokiran je put Kovin – Pančevo, a blokade traju dva i po sata nakon čega se vozila propuštaju na 15 minuta, a potom se put ponovo zatvara.
Blokada će trajati do 17 časova.
U osam sati ujutru počele su nove blokade i na izlazu iz sela Banatski Brestovac, rekao je za RSE Miloš Stojadinović, organizator blokada na tom području.
"Više od 50 traktora je izašlo danas na blokade. Blokadu držimo dva sata, onda propustimo kolonu vozila i ponovo zatvaramo put na dva sata. Blokadu danas završavamo u 17 sati", rekao je Stojadinović.
Zemljoradnici u Srbiji traže gorivo za agrar bez akciza, koje sada čine više od polovine njegove cene, subvencije po hektaru obradive zemlje od 300 evra, i povećanje cena žitarica i drugih poljoprivrednih kultura.
Zahtevaju i da se cene poljoprivrednih proizvoda formiraju po tržišnom principu, bez intervencija države, povećanje premija za mleko i podsticaje od 340 evra po kravi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 16. novembra proteste zemljoradnika okarakterisao kao "politički motivisane" i rekao da poljoprivrednici u svojim zahtevima traže stvari koje "nije moguće ispuniti".
Pročitajte i ovo: Šesti dan protesta poljoprivrednika u Srbiji