Obrasci za popis stanovništva Srbije u oktobru prevedeni su na 19 jezika, izjavila je Olena Papuga, državna sekretarka u Ministarstvu Srbije za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Ona je agenciji Beta rekla i da je formirana radna grupa za obuku pripadnika nacionalnih manjina za sprovođenje izbornog procesa.
"Formirane su popisne komisije u svim opštinama koje su multikulturalne i multinacionalne", navela je Papuga i dodala da će svakoj nacionalnoj zajednici biti omogućeno da svoj popis radi na efikasan način.
Istakla je da je važno da se uradi sveobuhvatan popis pripadnika nacionalnih manjina, te da će u 74 opštine popisivači biti njihovi predstavnici.
"Finansijska politika prema nacionalnim manjinama formiraće se u zavisnosti od toga koliko će njihovih pripadnika biti na popisu. Takođe, prema popisu će biti formirani i novi nacionalni saveti", rekla je državna sekretarka.
Najavljeno je da će uskoro biti održani sastanci sa donatorima koji će podržati kampanje za izjašnjavanje pripadnika nacionalnih manjina, kao i da će Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ohrabriti nacionalne manjine da slobodno izraze svoju pripadnost na popisu.
Po poslednjem popisu Republičkog zavoda za statistiku (RZS) iz 2011. godine, najbrojnije nacionalne manjine u Srbiji su Mađari, Romi i Bošnjaci, Hrvati, Vlasi i Crnogorci.
Pročitajte i ovo: Balkanski popisi stanovništva kao etničko prebrojavanjeNakon poziva albanskih partija iz Bujanovca, Preševa i Medveđe, većina Albanaca iz opština sa juga Srbije bojkotovala je popis stanovništva u oktobru 2011. godine.
Prethodno su politički predstavnici Albanaca u Srbiji pozvali na bojkot uz obrazloženje da su prethodna dva popisa stanovništva na jugu Srbije bila montirana i što se na njima stalno umanjivao broj Albanaca. Pored toga, navodili su i popisne formulare koji su štampani ćirilicom na srpskom jeziku.
Popis u Srbiji bio je planiran za april 2021. ali ga je zbog pandemije korona virusa država odložila za oktobar 2022.