Stranke opozicije i predstavnici manjina potpisali su 21. novembra Sporazum o uslovima održavanja popisa u Crnoj Gori sa premijerom Milojkom Spajićem, u kojem se ne navodi datum njegovog sprovođenja.
Opozicija na čelu sa Demokratskom partijom socijalista se protivila određivanju datuma dok se ne vidi li će njihovi zahtjevi, koji se tiču kontrole, biti ispunjeni.
Sporazumom je predviđena kontrola unosa prikupljenih podataka, izrada softvera za njihovu provjeru i zabrana partijama da sprovode popisnu kampanju, kao i proširivanje popisne komisije sa dva člana opozicije i predstavnikom manjinskih naroda.
Sve ovo je dogovoreno početkom novembra, na sastanku sa premijerom Spajićem.
U međuvremenu je parlamentarna većina u skupštinsku proceduru predala Predlog zakona o popisu u kojem se navodi da će biti sproveden od 30. novembra do 15. decembra.
Ne zna se da li je premijer Spajić konsultovan o određivanju datuma, izmjeni koja bi mogla dovesti do bojkota opozicije.
Poslanik Spajićeve Evropa sad, koji je potpisao inicijalni Predlog zakona, dva dana kasnije podnio je amandman da se iz njega izbriše datum.
Naime, opozicija je poručila da neće učestvovati u popisu dok se ne ispune dogovoreni uslovi a za ispunjenje nekih od njih je potreban duži period od deset dana, koliko je propisano u Predlogu zakona.
Sjednica na kojoj će se raspravljati o ovom zakonu još nije zakazana.
Popis je, zbog prijetnji bojkotom, od strane opozicije i manjinskih naroda već jednom odložen. Njega je zakazala prethodna Vlada Dritna Abazovića za 1. novembar ali je opozicija, nezadovoljna, prije svega dotadašnjim pripremama počela kampanju bojkota.
Pročitajte i ovo: Počela kampanja za povećanje broja Srba na popisu u Crnoj GoriOni su na osnovu kampanje koju su mjesecima vodile prosrpske i proruske snage i mediji, pozivajući građane da se izjasne kao Srbi, zaključili da je stvarni cilj popisa projektovani etnički inženjering u cilju povećanja broja Srba u Crnoj Gori, a smanjenje Crnogoraca.
U kampanju se uključio i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je više puta potencirao važnost popisa zbog utvrđivanja broja Srba u Crnoj Gori.
Pročitajte i ovo: Počela kampanja bojkota popisa u Crnoj Gori
Zahtjev za odgađanjem dok se ne uspostavi politička stabilnost, podržao je i Evropski parlament, dio nevladinog sektora i vijeća nacionalnih manjina.
Vlada premijera Milojka Spajića, izabrana dan uoči zakazanog početka popisa, odgodila je popis za mjesec nakon čega su uslijedili pregovori sa opozicijom.
Nakon više sastanka Spajić je 9. novembra rekao da je njegova Vlada spremna da ispuni sve zahtjeve opozicije za dodatnom kontrolom procesa, osim da popis ponovo odgodi.
Prema poslednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 29 odsto Srba i 45 odsto Crnogoraca.