Sa oltara iza koga su veliki portreti svih 96 žrtava nesreće, počev od predsednika Leha Kačinjskog i njegove supruge Marije do najmlađe žrtve, 23-godišnje stjuardese pročitana su imena svih žrtava.
Bronjislav Komorovski, koji je kao predsednik Sejma po Ustavu preuzeo obaveze šefa države, upozorio je da je Poljska u istoj nesreći izgubila dva svoja predsednika, Leha Kačinjskog i poslednjeg predsednika u emigraciji Rišarda Kačorovskog i da teško može da se nađe veći simbol kontinuiteta borbe Poljaka za slobodu otadžbine.
"U ovim teškim danima za domovinu nismo bili sami. Zahvalni smo građanima Rusije koji su nam pokazali takvo saučesće. Uveren sam da to ne znači samo saosećanje, već i razumevanje zašto su tragično poginuli pošli u Katin, kao hodočasnici", rekao je Komorovski.
Premijer Donald Tusk izrazio je prvu pomisao na vesti o nesreći.
"Ta vest ni do danas nije doprla do naših misli i srca jer razmere tragedije, najveće u istoriji poratne Poljske prevazilaze mogućnost poimanja. Toliko mnogo tako izuzetnih Poljaka umrlo je u istom momentu. Takve stvari se ne dešavaju", kazao je Tusk.
Tusk je poručio da je cela Poljska sada pred velikim ispitom, šta će za zemlju značiti njihova smrt.
"To zavisi od naših srca. Mora da potraje osećaj zajedništva ponikao u žalosti, jer će to možda dati neki smisao. Izazov je da svi Poljaci ponesu dalje njihove nade i snove o Poljskoj. To je najviše što možemo da im damo. I da pamtimo. Pamtićemo", obećao je poljski premijer pred portretima žrtava.
Posle tri ispaljena počasna plotuna počela je misa koju služe glavni velikodostojnici Poljske katoličke crkve.
Prema prvim procenama policije na trgu Pilsudskog okupilo se znatno manje ljudi nego što je očekivano, svega nešto preko 100.000. Mnogi, sudeći po gužvama u gradskom saobraćaju i na prilazima zatvorenom centru gradu nisu uspeli da dođu u Varšavu na vreme, između ostalog i zbog haosa u vazdušnom saobraćaju.
Među poginulima, u avionskoj nesreći koja se dogodila tačno pre nedelju dana su i guverner Centralne banke Poljske Slavomir Skžipek, načelnik Generalštaba poljske vojske Franćišek Gagor, zamenik šefa diplomatije Andžej Kremer, predsednik poljskog olimpijskog komiteta Piotr Nurovski i drugi visoki funkcioneri te zemlje.
Predsednički par biće sahranjen u nedelju popodne u Krakovu, u Katinskoj kripti ispod katedrale u starom zamku Vavel gde su od 14. veka krunisani poljski kraljevi.
Biografija Leha Kačinjskog
Biografija Leha Kačinjskog
Leh Kačinjski bio je jedna od najkontroverznijih figura poljske političke scene. Zajedno s bratom blizancem Jaroslavom Kačinjskim 2001. osnovao je stranku Pravo i pravda, koja se temelji na tradicionalnim katoličkim vrijednostima.
Bivši gradonačelnik Varšave, koji je dvaput zabranio gay parade u poljskoj prijestolnici, bio je zagovaratelj i ponovnog uvođenja smrtne kazne. Poljskim predsjednikom postao je 2005. godine.
Posljednje tri godine bio je primoran na kohabitaciju s premijerom Donaldom Tuskom, kojega je porazio u predsjedničkoj utrci.
Prema poljskom ustavu predsjednik ima manje ovlasti od premijera, ali znatno određuje ton vanjske politike, što je osjetio i Bruxelles jer je Lech Kaczynski bio jedna od najvećih zapreka potpisivanju Lisabonskog ugovora, bez kojega bi Europska unija i danas glavinjala u institucionalnoj krizi.
Braća Kacyzinski rođena su 18. lipnja 1949. u Varšavi. Tijekom Drugoga svjetskog rata njihovi su se roditelji borili protiv njemačke okupacije u poznatom varšavskom ustanku.
Lech i njegov 45 minuta stariji brat Jaroslav postali su poznati još kao djeca, glumeći 1962. u popularnom poljskom filmskom hitu Dvojica koja su ukrala mjesec. Lech Kaczynski oženio se 1978. studentskom ljubavi Marijom, koja je zajedno s njim poginula u nesreći pokraj Smolenska. Imali su kćer Martu.
Po struci pravnik, Lech Kaczynski u Poljskoj je uživao ugled nekorumpiranog političara koji, za razliku od drugih postkomunističkih vođa, nije osobno profitirao od bavljenja politikom.