Poljski premijer na dan oslobođenja Aušvica optužio Putina da gradi 'nove logore'

Solidarnost i dosledna podrška Ukrajini su delotvorni načini da se osigura da se istorija ne ponovi, izjavio je poljski premijer Mateuš Moravjecki na godišnjicu oslobođenja nacističkog logora Aušvic.

Poljski premijer Mateuš Moravjecki je iskoristio Dan sećanja na Holokaust da optuži ruskog predsednika Vladimira Putina da gradi "nove logore" dok vodi rat protiv Ukrajine, prenosi agencija Frans pres (AFP).

"Na godišnjicu oslobođenja nacističkog nemačkog logora smrti Aušvic-Birkenau, podsetimo se da na istoku Putin gradi nove logore", naveo je Moravjecki na Fejsbuku.

Solidarnost i dosledna podrška Ukrajini su delotvorni načini da se osigura da se istorija ne ponovi, dodao je on.

Moravjecki nije precizirao na šta se odnosi optužba protiv Rusije.

Tvrdnju o logorima je prošle godine izneo ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

U svom obraćanju u oktobru, Zelenski je govorio o Olenivki, "koncentracionom logoru u kojem se drže naši zatvorenici".

Pročitajte i ovo: Ruski zatvor Olenivka za ukrajinske ratne zarobljenike 'gori od Azovstala'


Istražitelji Ujedinjenih nacija su 2022. godine objavili da je dokumentovano više od 400 pritvaranja i prisilnih nestanaka u Ukrajini, koji se stavljaju na teret ruskim snagama.

Na mestu najvećeg nacističkog logora smrti Aušvic-Birkenau na jugu Poljske, 27. januara je odata pošta žrtvama Holokausta.

Komemoraciji je prisustvovalo 18 preživelih logoraša, predstavnici poljskih vlasti i delegacije nekoliko desetina zemalja, na dan kada je pre 78 godina oslobođen logor.

Pročitajte i ovo: Rusija nije pozvana na ceremoniju obeležavanja oslobođenja Aušvica

Dok je svet obeležavao Dan sećanja na Holokaust, ruski predsednik Vladimir Putin ponovio je 27. januara izjavu da su "neonacisti" činili zločine u Ukrajini, što je izraz koji Moskva koristi da opravda invaziju na Ukrajinu.

"Zaboravljanje lekcija istorije dovodi do ponavljanja strašnih tragedija", rekao je Putin, dodajući da se ruski vojnici "hrabro bore protiv zla".

Putin je, kao jedan od ciljeva rata u Ukrajini, naveo "denacifikaciju" Ukrajine, kada je pre skoro godinu dana objavio da je naredio ruskim trupama napad na susednu državu. Izjave o "denacifikaciji" osporile su ukrajinska vlada i jevrejska zajednica, ali i brojni svetski zvaničnici i međunarodne organizacije za ljudska prava.

Pročitajte i ovo: Žižek: 'Denacifikacija bi trebala početi kod kuće, u Rusiji'

Bez poziva Rusiji na komemoraciju u Aušvicu

Po odluci Ujedinjenih nacija, 27. januar se obeležava u svetu kao Dan sećanja na žrtve Holokausta.

Muzej Aušvica je ranije saopštio da Rusija nije pozvana na ovogodišnju komemoraciju zbog "agresije na slobodnu i nezavisnu Ukrajinu".

Muzej je osudio rusku ofanzivu kao "varvarski čin", na dan kada je Rusija napala Ukrajinu 24. februara prošle godine.

Aušvic-Birkenau je postao simbol genocida nacističke Nemačke nad šest miliona evropskih Jevreja, od kojih je milion umrlo u logoru između 1940. i 1945. zajedno sa više od 100.000 ostalih žrtava.

Izvor: AFP
Pročitajte i ovo: U Aušvicu odata pošta žrtvama Holokausta na 78. godišnjicu oslobađanja logora