Spor između Poljske i Ukrajine oko uvoza žitarica neće značajno uticati na dobre bilateralne odnose, rekao je poljski predsednik Andžej Duda u petak, 22. septembra, pokušavajući da ublaži tenzije između dve zemlje.
Poljska je prošle nedelje odlučila da produži zabranu uvoza žitarica iz Ukrajine, zbog čega su poljuljani njeni odnosi sa Kijevom, iako je do tada smatrana jednim od njegovih najvernijih saveznika otkako je Rusija napala Ukrajinu u februaru prošle godine.
"Ne sumnjam da je spor oko isporuke žita iz Ukrajine poljskom tržištu apsolutni delić sveukupnih celokupnih poljsko-ukrajinskih odnosa", rekao je Duda na poslovnoj konferenciji.
"Ne verujem da to može značajno da utiče na njih, tako da moramo da rešimo ovo pitanje," dodao je poljski predsednik.
Slovačka, Poljska i Mađarska uvele su ograničenja na uvoz žitarica iz Ukrajine nakon što je izvršna vlast Evropske unije odlučila da ne produži zabranu uvoza u te zemlje i druge članice bloka Bugarsku i Rumuniju.
Ove zemlje tvrde da se jeftina ukrajinska poljoprivredna roba – namenjena uglavnom za tranzit zapadnije i do luka – prodaje lokalno što šteti njihovim poljoprivrednicima. EU, koja je uvela zabranu u maju, prošle nedelje je saopštila da ukida zabranu uvoza, tvrdeći da su "nestali poremećaji na tržištu u pet država članica".
Pitanje žitarica je posebno osetljivo u Poljskoj, gde se sledećeg meseca održavaju opšti izbori.
Populistička desničarska vlada stranke Pravo i pravda ima snažnu podršku u poljoprivrednim regionima.
Kijev je rekao da će uložiti žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO).
Moravjecki je ranije takođe upozorio da bi mogao da proširi listu ukrajinskih proizvoda kojima je zabranjen uvoz ako Kijev eskalira spor oko žita.
Poljsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da "pritisak na Poljsku na multilateralnim forumima ili slanje pritužbi međunarodnim sudovima nisu odgovarajući metodi za rešavanje razlika između naših zemalja".
Ukrajina je odgovorila pozivanjem poljskog ambasadora i zatražila od Varšave da "ostavi emocije po strani" i "konstruktivno" pristupi sporu.
Predsednik Vladimir Zelenski razbesneo je svoje komšije kada je rekao Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija da Kijev radi na očuvanju kopnenih puteva za izvoz žitarica, ali da "političko pozorište" oko tog pitanja samo pomaže Moskvi.
Očekivalo se da će se Duda sastati sa Zelenskim u Njujorku, ali do takvog sastanka nije došlo. Upitan o tome u intervjuu za privatnu TVN24 u četvrtak, on je rekao da je "atmosfera postala napeta" i da je ogorčen zbog reči Zelenskog.
Ipak, kazao je da su "naravno" i dalje prijatelji i da se nada da će razgovarati licem u lice sa Zelenskim čim mu se ukaže prilika.
Zbog ruske invazije Ukrajinu zatvoren je prolaz za transport žitarica preko Crnog mora, zbog čega je Evropska unija postala glavna tranzitna ruta i izvozna destinacija za ukrajinsko žito.
Pročitajte i ovo: Obustava isporuke oružja i uloga ukrajinskog žita uoči izbora u PoljskojDuda: Reči poljskog premijera pogrešno interpretirane
Duda izjavio je u četvrtak da su komentari premijera Moravjeckkog da Poljska više neće slati naoružanje Ukrajinu shvaćeni na pogrešan način, usred sve većeg spora između dve zemlje.
Moravjecki je rekao u sredu: "Mi više ne šaljemo oružje Ukrajini jer sada naoružavamo Poljsku modernijim oružjem."
Pročitajte i ovo: Poljska će prestati isporučivati oružje Ukrajini
Varšava je u četvrtak obećala da će ispuniti postojeće sporazume o snabdevanju oružjem sa Ukrajinom.
"Poljska će primenjivati samo ranije dogovorene isporuke municije i naoružanja. Uključujući one koje proizilaze iz ugovora potpisanih sa Ukrajinom," rekao je portparol vlade Pjotr Miler.
Duda je rekao da su "premijerove reči protumačene na najgori mogući način".
"Po mom mišljenju, premijer je mislio da u Ukrajinu nećemo slati novo naoružanje koje trenutno kupujemo da modernizujemo poljsku vojsku", kazao je Duda za televiziju TVN24.
Varšava je potpisala više ugovora o naoružavanju, uključujući sa Sjedinjenim Državama i Južnom Korejom, od kojih je naručila tenkove K2 "Crni panter" i haubice K9.
"Kako budemo dobijali novo oružje iz SAD i Južne Koreje, rashodovaćemo oružje koje trenutno koristi poljska vojska. Možda ćemo ga prebaciti u Ukrajinu", rekao je Duda.
Osim što šalje sopstvene zalihe, Poljska je takođe ključna tranzitna zemlja za oružje koje Sjedinjene Države i druge zapadne pristalice prosleđuju Ukrajini.
Poljska takođe ugošćuje oko milion ukrajinskih izbeglica, koje su imale koristi od raznih vrsta državne pomoći.
Izvor: Reuters i AFP