Poljoprivrednici koji su pet dana protestovali blokirajući saobraćaj traktorima prihvatili su 20. maja ponudu Vlade Srbije, iako nisu sasvim zadovoljni ponuđenim.
Nezadovoljni su jer je najvažniji zahtev povećanje subvencija po hektaru delimično ispunjen i one će biti povećane 9.000 dinara, rekao je u subotu uveče predstavnik udruženja "Naše mleko" Dejan Trajković.
On je za agenciju Beta rekao da će nastaviti pritisak na vladu da se povećava budžet za poljoprivredu naredne godine kako bi domaća poljoprivreda bila konkurenta inostranoj.
Dogovor posle pregovora koji su trajali pet i po sati, prema rečima poljoprivrednika, odmah će stupiti na snagu, a blokade saobraćaja su ukinute oko 19.00.
"Dogovoreno je da se na ime akcize za 100 litara goriva u novcu isplati poljoprivrednicima 6.000 dinara i još 3.000 dinara, pa će ukupne subvencije po hektaru biti umesto 9.000 dinara 18.000 dinara i važiće za najviše 20 hektara, a ne kako su tražili za svu registrovanu zemlju", rekao je Trajković.
Dodao je da će cena pšenice koju država kupuje biti na nivou berzanske, a biće prepolovljena i naknada za odvodnjavanje, koja će sledeće godine biti potpuno ukinuta.
Stočarima je ponuda ostala ista kao što je dogovoreno pre dva dana sa predstavnicima dva udruženja, premija za mleko umesto 15 dinara po litru biće 19 dinara, a uvodi se prelevman za polutvrde sireve od 300 dinara po kilogramu.
Regres po kravi biće povećan sa 30.000 dinara na 40.000 što je pre dva dana dogovoreno.
Pročitajte i ovo: Deo blokada poljoprivrednika u Srbiji sklonjen nakon poziva u VladuPredstavnici udruženja razgovarali su prethodno u subotu, 20. maja, sa premijerkom Anom Brnabić, ministarkom poljoprivrede Jelenom Tanasković i ministrom finansija Sinišom Malim.
Poljoprivrednici su od Vlade Srbije, između ostalog, tražili da najniža otkupna cena za mleko bude 78 dinara plus PDV, subvencije od 35.000 po hektaru za sve prijavljene površine i ukidanje ograničenja za subvencije do 20 hektara.
Jedan od zahteva je bio i regulisanje uvoza mleka i mlečnih proizvoda prelevmanima (posebnom taksom) prema uvozu iz EU i zemalja CEFTA sporazuma, što bi destimulisalo uvoz tih proizvoda.
Među zahtevima je bilo i ukidanje akcize i PDV-a na dizel gorivo za poljoprivrednike za 100 litara po hektaru za ratarske kulture i 300 litara za povrtarske kulture.
Poljoprivrednici su 20. maja blokirali puteve u Novom Sadu, Zrenjaninu, Pančevu, Čačku i drugim gradovima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 18. maja u Novom Sadu da je Vladi Srbije predložio dodatna budžetska izdvajanja za poljoprivrednike.