Poljoprivrednici širom Srbije potestovali su četvrti dan tražeći bolje uslove i pomoć za opstanak agrara.
I 16. novembra nastavljene su blokade puteva i ulaza u rafineriju Naftne industrije Srbije (NIS) u Novom Sadu.
Na proteste je prvi put reagovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji ih je okarakterisao kao politički motivisane.
"Pred svake izbore, bukvalno pred svake da svi misle da vas ucene i da vam traže šta hoće", kazao je on.
Sa druge strane poljoprivrednici tvrde da njihov dogovr sa Vladom iz maja ove godine, kada su takođe protestovali, nije ispunjen.
Zemljoradnici u Srbiji traže gorivo za agrar bez akciza, koje sada čine više od polovine njegove cene, subvencije po hektaru obradive zemlje od 300 evra, i povećanje cena žitarica i drugih poljoprivrednih kultura.
Zahtevaju da se cene poljoprivrednih proizvoda formiraju po tržišnom principu, bez intervencija države, povećanje premija za mleko i podsticaje od 340 evra po kravi.
Traktori u centru Novog Sada
Deo traktora je u, toku prepodneva, na sat vremena bio parkiran ispred Skupštine AP Vojvodine u centru Novog Sada, dok je u vojvođanskoj Skupštini trajalo zasedanje o raspisivanju vanrednih pokrajinskih izbora.
Nakon toga, poljoprivrednici su se vratili ispred rafinerije.
Kako je za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekao poljoprivrednik Dejan Ivanišević, oni su se okupili kako bi "privukli pažnju makar pokrajinskih vlasti, ako već ne mogu republičkih".
"Da vide da smo mi tu već četvrti dan i da ne planiramo da odlazimo kući, dok se ne ispune zahtevi iz ugovora ministarstva s poljoprivrednicima iz sedam udruženja."
Poljoprivrednici naglašavaju da zbog protesta propuštaju važne poslove na njivama.
"Treba spremiti oranice za prolećne uslove. Imamo posla i ulaganja više nego ikad. Sav novac koji smo zaradili otišao je na dugove za kredite, repromaterijal. Pitanje je da li imamo sredstava i da li uopšte imamo volje da proizvodime pšenicu koja nas sve hrani", kaže Ivanišević.
Blokade oko Pančeva i na severu
Jovan Jovanov, jedan od organizatora protesta zemljoradnika Južnog Banata, rekao je za RSE, da su poljoprivrednici organizovali blokade put Kovin-Pančevo sa povremenim propuštanjem vozila.
Miloš Stojadinović, poljoprivrednik iz Banatskog Brestovca, izjavio je za RSE da zemljoradnici iz tog kraja sa tridesetak traktora blokirali put Smederevo-Pančevo.
"Policija stoji sa nama, podržava nas, reguliše saobraćaj. Sve je u najboljem redu i bez incidenata", rekao je Stojadinović.
Blokade na tom putu trajale 15 sati.
Nastavljeni su protesti i u Subotici, na krajnjem severu zemlje.
Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković optužila je 15. novembra poljoprivrednike da imaju političku agendu i da neće da razgovaraju sa predstavnicima vlasti.
Ona je gostujući na Radio-televiziji Srbije izjavila da je ministarstvo ispunilo sve zahteve koji su istaknuti na protestu pre šest meseci. Dodala je i da su za 2024. godinu predviđene subvencije od 100 milijardi dinara i pozvala resorna udruženja da iznesu predloge o raspodeli novca.
Predstavnik subotičkih poljoprivrednika Miroslav Matković izjavio je za RSE da su paori održali sastanak 15. novembra uveče u Novom Sadu, kao i to da su dobili zvaničan poziv za razgovor od Ministarstva poljoprivrede.
"Nemamo šta da pričamo o 2023. godini sa Ministarstvom, to treba da se sprovede. Možemo da razgovaramo samo o 2024. godini, a resornu ministarku pozivamo u Kisač gde ćemo od medija zatražiti da prate sastanak, kako se on ne bi odvijao iza zatvorenih vrata, da sve bude transparentno", naveo je Matković.
On je podsetio i da nisu jasne izjave ministarke poljoprivrede u vezi sa cenom goriva.
"Ministarka stalno nudi da će biti gorivo 179 dinara, ali nama nije jasno, da li će ova cena biti na svim benzinskim pumpama ili samo na NIS-ovim, s obzirom da je krajem septembra rekla da se agrokartice ukidaju 1. januara 2024. godine", kazao je Matković.
Vaš browser nepodržava HTML5