Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da pripadnici MUP-a koji učestvuju u zajedničkim patrolama sa kineskom policijom daju "veliki doprinos jačanju prijateljstva dva naroda".
Dačić je naveo i da ga "raduje što i kineski prijatelji pridaju značaj i ističu važnost zajedničkih patrola", navedeno je u saopštenju MUP-a 10. septembra.
Posetu Kini Dačić je nastavio u provinciji Guangdong, gde se sastao sa Lju Guodžouom, zamenikom guvernera i direktorom javne bezbednosti te provincije.
Ministar policije Srbije je poručio da je ova poseta od velikog značaja, "imajući u vidu brojne mogućnosti za saradnju, ne samo u oblasti bezbednosti i unutrašnjih poslova, već i u oblasti ekonomije".
Dačić će prisustvovati i završnoj vežbi specijalnih jedinica MUP-a Srbije i Ministarstva javne bezbednosti Kine i posetiti policajce iz Srbije koji učestvuju u zajedničkim patrolama.
Ivica Dačić je prethodno bio jedan od učesnika bezbednosnog foruma u kineskom gradu Lianjungang, gde je izjavio da Beograd i Peking vezuje "čelično prijateljstvo iskovano intenzivnom ekonomskom saradnjom, poverenjem i razumevanjem".
Najavio je podršku Kini u "preuzimanju uloge jednog od svetskih lidera u oblasti bezbednosti", te poručio da je Srbija "u uslovima svetske nestabilnosti izabrala dalje jačanje saradnje sa dokazanim prijateljem".
Pročitajte i ovo: Beograd i Peking sve bližiMemorandum o razumevanju koji je otvorio put ka zajedničkim policijskim patrolama Srbije i Kine potpisan je u maju 2019, a zajedničke patrole počele sa radom u septembru iste godine.
Srbija je jedna od zemalja inicijative "Pojas i put" - kineskog državnog projekta kojeg je inicirao predsednik Si Đinping, sa ciljem prodora te države na Zapad.
Zbog podrške Kini i poslova sa tom zemljom, Srbija je više puta bila na meti kritika Sjedinjenih Država i Evropske unije, čija članica teži da postane.
Srpska vlada je ranije privukla pažnju Vašingtona i Brisela i kada je kupila bespilotne letelice i protivraketne odbrambene sisteme od Kine, kao i kada je od kompanije Huavej (Huawei) kupila hiljade sistema za nadzor koji imaju mogućnosti prepoznavanja lica.
To, međutim, nije uticalo na dalji razvoj odnosa Beograda i Pekinga koji se slažu oko ključnih političkih pitanja za obe zemlje.
Kina ne priznaje nezavisnost Kosova, dok Srbija zastupa politiku jedne Kine.
Odnose sa Kinom Srbija jača od dolaska Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića na vlast 2012. godine.
Predsednik Kine Si Đinping posetio je u maju 2024. Beograd, što je bila njegova druga poseta u deset godina.
Kina i Srbija potpisale su 2016. deklaraciju o strateškom partnerstvu, a sedam godina kasnije potpisan je i sporazum o slobodnoj trgovini.
Pročitajte i ovo: Deset odgovora o 'tajnoj kineskoj policiji'