Šešeljevi incidenti u pritvoru

Vojislav Šešelj

Autor: Goran Jungvirth

Haški je Tribunal u procesu protiv vođe srpskih radikala – Vojislava Šešelja, prošle sedmice imao tzv. administrativni dan. S obzirom da zaštićeni svjedok tužiteljstva pod pseudonimom VS 026 nije stigao, jer se oporavlja od operacije, sud se bavio Šešeljevim incidentima u pritvoru.

Šešelj je administrativnu raspravu o stanju u procesu iskoristio da još jednom sucima napomene kako su mu zločini u Zvorniku tijekom rata nad bošnjačkim stanovništvom pripisani. Naime, Šešelj je za zločine u Zvorniku navedene u optužnici, a o kojima je bilo riječi na Haškom sudu proteklih tjedana, optužio Željka Ražnjatovića Arkana i njegovu jedinicu:

„Nemam ja šta da prebacujem krivicu na drugoga i nikad nisam prebacivao krivicu na drugoga, ali imam pravo da ukažem na distancu između mene i nekih ljudi. Ne možete vi meni ovde pripisati bliskost u okviru udruženog zločinačkog poduhvata sa ljudima s kojima sam večito bio u neprijateljstvu.“

Šešelj je na sudu ustvrdio kako je on odabran da odgovara za Arkanove zločine, poput ubojstva 20 Bošnjaka u travnju 1992. u Zvorniku. Iako su
mu suci napomenuli kako se na statusnoj konferenciji ne raspravlja o optužnici nego o administrativnim pitanjima, optuženi Šešelj je i dalje
nastavio po svom iznoseći teoriju konspiracije vezanu uz svoj proces:

„Ja vam sada, gospodo sudije, ukazujem kako se zakulisno špijunski, politički faktori ponašaju prema ovome procesu i kako na neki način i opstruiraju ovaj proces. Ja sam ovde suočen sa zapadnim obaveštajnim službama, sa srpskim tajkunima, sa srpskim mafijašima, sa kraljem srpske duvanske mafije Stankom Subotićem - Canetom Žapcem koji je glavni instruktor i Tomislava Nikolića i Borislava Pelevića.“

Budući da mu je Tajništvo Haškog suda odbilo zahtjev da održi telefonsku konferenciju za novinare povodom lokalnih izbora u vojvođanskim Odžacima 24. siječnja, Šešelj je ocijenio da su mu time uskraćena osnovna građanska i ljudska prava:

„To je model rada Sekretarijata kome sam ja izložen ovde sedam godina i nemojte se onda iznenaditi zašto sam se ja onakvim rečima obraćao Sekretarijatu svojevremno kad sam ih lepio raznoraznim uvredama. Koji živ čovek ovo može otrpeti?“

Šešelj se haškim sucima požalio i da je prošli tjedan po povratku iz sudnice završio u izolaciji, odnosno zatvoren u ćeliji u pritvoru do sljedećeg dana zato što je odbio namazati ruke dezinfekcijskom tekućinom protiv virusa gripe:

„Ja sam rekao dajte mi česmu i sapun da operem ruke, ako je to u pitanju. Ne, nego tom hemikalijom. Mene ovde dve godine truju, jetra mi načeta, a niko ne zna zbog čega. Lekari kažu zato što sam debeo. Pa uopšte nisam debeo - ja mogu da ustanem, ovde da vidite da nisam debeo. Medicina ne zna, nije važno. Neću da se mažem nikakvim hemikalijama.“

Predsjedavajući sudac Žan Klod Antoneti upozorio je Šešelja da se ponaša pristojno prema sljedećim svjedocima i sudionicima u procesu budući da će ga u suprotnom morati udaljiti iz sudnice.

Sljedeći zaštićeni svjedok protiv Šešelja, optuženog za zločine nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH između 1991. i 1993. godine, trebao bi svjedočiti ovog tjedna.

Pročitajte ostale priloge iz programa Pred licem pravde:

Nova optužnica Tužilaštva BiH za genocid u Srebrenici

Ko će, gde i pod kojim uslovima čuvati hašku arhivu?

* * *
Program Pred licem pravde - Suđenja za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije pripremaju Radio Slobodna Europa i Institut za ratno i mirnodopsko izvještavanje (IWPR). Svake nedjelje od 18.30 do 19.00 i od 22.30 do 23.00 sata - samo u našem radijskom programu i na internet stranici. (Autori programa Pred licem pravde: Merdijana Sadović, Sabina Čabaravdić)