Republika Srpska nije potpisnik Dejtonskog mirovnog sporazuma, entiteti nisu države i nemaju suverenitet. Ovo je saopšteno nakon dvodnevne sjednice ambasadora Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira, koja je održana 19. i 20. juna u Sarajevu.
PIC je tijelo čiji Upravni odbor čine ambasadori zapadnih zemalja, Organizacije islamske konferencije, a ranije i Rusije koja više ne učestvuje u radu, koje daje političke smjernice Uredu visokog predstavnika (OHR) u BiH.
Upravni odbor Vijeća za provedbu mira najoštrije je osudilo, kako se navodi u saopštenju, "flagrantne napade vladajuće koalicije u Republici Srpskoj na Dejtonski mirovni sporazum, ustavni i pravni poredak BiH", te su pozvali predstavnike iz Republike Srpske da "obustavi sve aktivnosti koje podrivaju državu BiH".
"Suverenitet pripada Bosni i Hercegovini kao jedinstvenoj državi. Entiteti unutar Bosne i Hercegovine nisu države, oni postoje isključivo na osnovi Ustava BiH i nemaju nikakav vlastiti suverenitet. UO PIC-a ponavlja da međunarodna zajednica zadržava neophodne instrumente za osiguranje poštivanja Općeg okvirnoga sporazuma za mir", navedeno je u saopćenju UO PIC-a.
Pozvali su vlasti bh. entiteta RS da povuku odluku o kriminalizaciji klevete, kao i da obustave sve aktivnosti koje ugrožavaju politički pluralizam, slobodu medija, slobodu govora i prostor za civilno društvo, te stigmatiziraju manjine.
Zakon o kriminalizaciji klevete je u bh. entitetu Republika Srpska (RS) stupio na snagu u julu 2023. godine, uprkos višemjesečnim upozorenjima novinara, aktivista i međunarodne zajednice da predstavlja "udar na slobodu mišljenja i govora, te korak ka uvođenju cenzure".
Vijeće za provedbu mira oštro je osudilo i pritiske na pravosuđe, posebno na Ustavni sud BiH. U saopštenju su naveli i da napadi na visokoga predstavnika i podrivanje njegovih aktivnosti "ozbiljno utječu na provedbu civilnih aspekata Općeg okvirnoga sporazuma za mir".
"UO PIC-a poziva na žurno napuštanje politike RS o nepriznavanju i nesuradnji s visokim predstavnikom. UO PIC-a upozorava da je poštivanje Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH obaveza i očekuje od vlasti RS-a da konstruktivno surađuju s visokim predstavnikom", navodi se u zaključcima nakon dvodnevne sjednice.
Pročitajte i ovo: U EU diskusije o smanjenju ovlasti Ureda visokog predstavnikaUO PIC-a očekuje od organa vlasti BiH da "bez daljnjeg odlaganja usvoje državni budžet za 2024. godinu".
Inače, Bosna i Hercegovina je ušla u šesti mjesec ove godine bez usvojenog budžeta - dokument postoji, ali nema dogovora kako da se novac raspodijeli.
Sve državne institucije su na privremenom finansiranju, a to znači da novca ima samo za plate, tekuće troškove i međunarodne obaveze.
To je sve što Bosna i Hercegovina može da finansira.
Bez budžeta, javne nabavke su stopirane, nema kapitalnih projekata, nema investicija, dok institucije ne mogu da zapošljavaju novi kadar.
Pročitajte i ovo: Budžet BiH blokiran zbog spora entiteta o trošenju putarina