Veleposlanici zemalja-članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira ponovno su iskazali svoju čvrstu i dosljednu podršku mandatu visokoga predstavnika Christiana Schmidta i Uredu visokoga predstavnika u nadzoru nad provedbom civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Saopćenje Vijeća za provedbu mira (PIC) dolazi nakon niza javnih istupa predsjednika entiteta Republika Srpska u kojima osporava legitmitet visokog predstavnika i donošenja zakona u RS-u o nepoštovanju odluka visokog predstavnika.
Zbog potpisivanja ovakvog zakona i njegova objavljivanja u Službenom glasniku RS-a državno Tužiteljstvo je podignulo optužnicu protiv Milorada Dodika i vršitelja dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića. Terete se za krivično djelo nepoštovanja odluka visokog predstavnika.
"Upravni odbor Vijeća za provedbu mira odlučno odbacuje sve pokušaje podrivanja legitimiteta OHR-a i visokoga predstavnika i podsjeća na svoju odluku od 27. svibnja 2021. godine o imenovanju Christiana Schmidta za visokoga predstavnika", poručili su iz PIC-a.
Pročitajte i ovo: Schmidt: Nazivanje septembarskog protesta 'generalnom probom' samo po sebi opasnoUpravni odbor Vijeća za provedbu mira također podsjeća da je 14. jula 2023. godine generalni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres u svom dopisu Željki Cvijanović, članici Predsjedništva Bosne i Hercegovine, potvrdio da je Upravni odbor Vijeća za provedbu mira tijelo nadležno za imenovanje visokoga predstavnika.
"Svaki pokušaj ograničavanja mogućnosti visokoga predstavnika da obavlja svoj mandat prema Aneksu 10 Dejtonskog sporazima na cijeloj teritoriji države predstavlja akt nepoštivanja Sporazuma. Visoki predstavnik nastavlja obavljati svoj mandat na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine", stoji u saopćenju.
Iz PIC-a su pozvali Milorada Dodika da odmah prekine sa svojom politikom nepriznavanja visokoga predstavnika i nesuradnje s visokim predstavnikom, "što je štetno po interese Republike Srpske".
"Upravni odbor Vijeća za provedbu mira poziva sve stranke u Bosni i Hercegovini da dosljedno rade na ostvarivanju europske perspektive ove države i da pritom ne štede truda na provedbi reformi koje su neophodne kako bi BiH napredovala na svom euroatlantskom putu, a ne da dižu nepotrebne tenzije", poručili su.
Dodik i drugi lideri RS-a osporavaju legitimitet Chrisitana Schmidta tvrdeći da nije izabran u skladu s procedurama jer su se njegovu imenovanju u Vijeći sigurnosti Ujedinjenih naroda protivile Kina i Rusija. Druge zemlje rekle su da to ne utječe na izbor visokog predtsavnika kojeg bira Vijeće za provedbu mira u BiH.
PIC je tijelo čiji Upravni odbor čine ambasadori zapadnih zemalja, Organizacije islamske konferencije, a ranije i Rusije koja više ne učestvuje u radu, koje daje političke smjernice Uredu visokog predstavnika (OHR) u BiH.