Rumunija: Od fašizma do slobode

Mađarski vojnik pali bunker na napuštenoj liniji odbrane između Rumunije i Mađarske 1940. godine. 

Etnički Nemci u severnoj Transilvaniji nacističkim pozdravom dočekuju mađarske trupe 1940. godine. Rumunski region je bio pod okupacijom mađarskih snaga, koje su sarađivale sa nemačkim nacistima, tokom većine rata. 

Rabin drži govor ispred nacističke svastike u transilvanijskom gradu Bistrita nakon dolaska mađarskih trupa.

Ova upečatljiva fotografija je, kao i ostale u ovoj galeriji, deo fotografskog arhiva "Fortepan". Kolekcija uglavnom amaterskih fotografija oslikava život u Centralnoj Evropi tokom 20. veka. 

Američki bombarderi ciljaju naftnu rafineriju u Brazbovu 1944. Nakon što su fašisti izveli puč u Rumuniji i osvojili vlast 1940. godine, Rumunija je sklopila savez sa nacističkom Nemačkom.

Rumunska nafta je bila značajan resurs za nacističku vojnu mašineriju.

Mađarski vojnik pozira sa meštankama u okupiranom regionu na severu Rumunije 1942. godine.

Devojka na letovanju u Konstanti 1955. godine.

Skulpture iz perioda socijalrealizma u Bukureštu, slikane 1957. godine. Komunistička diktatura zavladala je Rumunijom nakon što je zemlju okupirala sovjetska Crvena armija. 

Glumci Ištvan Rozos i Dorotea Geči se odmaraju na talasima Crnog mora blizu Konstante, 1959. godine.

Žena radi u kolektivnom voćnjaku u Transilvaniji 1962. godine.

Od 1960. godine komunistički lider Nikolaje Čaušesku (uslikan tokom govora u Aradu) je vodio zemlju.

Đaci sa crvenim pionirskim maramama utrčavaju u zgradu u Targu Muresu 1964. godine. 

Romantični rumunski studenti čekaju grupu devojaka u Targu Muresu 1964. godine.

Nikolaje Čaušesku sa mladencima mađarskog porekla u blizini Brasova 1967. Uprkos tome što je Čaušesku spovodio čistku svojih političkih protivnika, u početku je bio relativno popularan među Rumunima - naročito nakon uzimanja stranih kredita koji su obebedili hranu na policama u rumunskim prodavnicama.

Mladi radnik u mlekari u Targu Muresu 1967. godine.
 

Varioci na poslu u fabrici mašina "Vulkan" u Bukureštu, 1973. godine.

Kvart koji se gradi u gradu Alba Julija u Transilvaniji, 1977. godine.

Tabla sa natpisom "Čaušesku - herojstvo, Rumunija - komunizam!". Čaušeskuova opsednutost glorifikovanjem samog sebe i vraćanje stranih kredita, od 1980. godine,  imali su razarajuće posledice po Rumune.

Skupljač smeća u Bukureštu, 1986.

Ulica u Bukureštu 1986. godine.

Prodavnica u Bukureštu 1986. godine- Kada je ova fotografija nastala, Čaušesku je, uz pomoć zastrašujuće mreže tajne policije, sproveo racionalizaciju trošenja hrane i gejanja.

Pijaca u Bukureštu 1986. godine. Izvan glavnog grada, ljudi su mesečno bili ograničeni na kupovinu 5 jaja, pola kilograma šećera, i pola kilograma ulja. Pola vekne hleba dnevno je bilo dozvoljeno i samo 6 kilograma crvenog mesa godišnje. 

Čovek spava izvan fabrike sa natpisom, "Dug život našoj slobodnoj i nezavsinoj domovini, socijalističkoj republici Rumuniji".

Meštani grade put u zapadnom delu Temišvara. 16. decembra 1989. godine, na samom početku onoga što će postati poznato kao Rumunska revolucija. 

Televizijska ekipa zauzima poziciju u Temišvaru tokom revolucije. Nakon što je rumunska tajna služba ubila veliki broj demonstranata u Temišvaru, masovnije demonstracije u Bukureštu su dovele do pada komunističkog režima. Čaušesku i njegova žena Elena pogubljeni su 25. decembra 1989. godine-