Retke fotografije poslednje ruske carske porodice

Nikolaj II i njegova supruga carica Aleksandra (skroz desno), sa njihove četiri kćeri i sinom. Car je bio primoran da abdicira 1917, a njega i njegovu porodicu boljševičke trupe su streljale i bajonetima izbole na smrt 1918, da bi zatim njihova tela bila posuta kiselinom i bačena u rudarsko okno.
 

Car Nikolaj II na kamenitoj obali Finske. Posle rane smrti svog oca, poverio se prijatelju: "Nisam još spreman da budem car, ne znam ništa o vladanju."

Car Nikolaj II i njegov sin, Aleksej, blizu Sankt Petersburga. Mladi prestolonaslednik patio je od hemofilije, genetskog poremećaja koji sprečava zgrušavanje krvi.
 

Ana Virubova (desno) na plaži sa mladim nadvojvotkinjama Tatjanom i Olgom. Nakon što je carska porodica ubijena, Ana, njihova bliska prijateljica, uspela je da pobegne iz sovjetske Rusije sa šest albuma koji sadrže ove fotografije.
 

Carica Aleksandra (levo) sa Anom Virubovom i Olgom, najstarijom nadvojvotkinjom. Ana je uhapšena nakon revolucije, ali je uspela da pobegne u Finsku sa albumima, koji sadrže više od 2.600 fotografija privatnog života Romanovih. Umrla je u Helsinkiju 1964. godine.
 

Carica Aleksandra na brodu Standard, carskoj jahti koja je služila porodici za odmor i službena putovanja. U pozadini su njene mlade ćerke, poznate kao ruske nadvojvotkinje, dok ih pozdravlja posada.
 

Dve nadvojvotkinje na brodu Standard. Dok su deca bila mala, svako od njih bilo je povereno mornaru koji bi ih čuvao da ne padnu u vodu.
 

Nikolaj II sa ćerkama u šetnji na Krimu.

Pešački most u Spali, u Poljskoj. Tokom boravka carske porodice u ovom mestu 1912. godine carević Aleksej je pao dok je skakao u čamac i zaradio modricu na butini, što je izazvalo unutrašnje krvarenje koje je prestolonaslednika dovelo na rub smrti.
 

Car Nikolaj II u Spali pozira sa jelenom ustreljenim neposredno pre zdravstvene krize njegovog sina. Sibirski mistik Raspućin, nakon što je careviću pomogao u čudesnom oporavku od unutrašnjeg krvarenja, postao je blizak poverenik kraljevske porodice.
 

Carica Aleksandra sa ćerkom, nadvojvotkinjom Tatjanom. Njih dve su, govorilo se, bile posebno bliske.
 

Car Nikolaj II (levo) pozdravlja švedskog Kralja Gustava na brodu Standard.
 

Carević Aleksej Romanov, naslednik ruskog prestola. Imao je 13 godina kada su on i njegova porodica ubijeni.
 

Carević Aleksej, treći s leva, igra se vojnika. Andrej Derevenko (skroz levo) imao je zadatak da brine o ranjivom prestolonasledniku. Derevenko se pridružio boljševicima ubrzo nakon revolucije i rugao se careviću pre nego što je pao u zaborav.
 

Klementi Nagornji (desno) takođe je imao zadatak da brine o careviću Alekseju (drugi s desna na kolicima). Posle revolucije 1917, Nagornji se pridružio carskoj porodici u zatočeništvu, uprkos tome što je znao da će zbog toga verovatno biti ubijen. Dok je bio zatočen sa Romanovima, intervenisao je kako bi sprečio boljševičkog čuvara da ukrade Aleksejev zlatni lanac. Ubijen je nekoliko dana kasnije.
 

Pijer Giljar, francuski tutor, sa svojim učenicama - Olgom i Tatjanom Romanov. Giljar je bio još jedan od članova pratnje koji se carskoj porodici pridružio u zatočeništvu. Nakon ubistva porodice, pomogao je u istrazi pre nego što je pobegao iz Rusije u kojoj je Vladimir Lenjin učvršćivao svoju moć. Umro je u Švajcarskoj 1962. godine.
 
 

Nadvojvotkinje sa majkom i dva oficira.
 

Na brodu Standard. Jedan po jedan, mornari se zabavljaju skačuući po prostirci čije krajeve ostali pridržavaju na palubi.
 

Tatjana Romanova na brodu Standard. Tatjanu je poznanik opisao kao "poetsko biće, uvek žudno za idealima, sanjajući o velikim prijateljstvima koja bi mogla biti njena."
 

Nadvojvotkinje Olga, Tatjana i Marija na brodu Standard 1914. Sestre su imale 22, 21, i 19 godina kad su ubijene.
 

Carica Aleksandra pored statute sa njenim likom. Tri godine pre revolucije 1917. godine carica, inače Nemica po rođenju, postala je objekat sumnje i prezira, pošto se Rusija borila protiv Nemačke u pogubnom Prvom svetskom ratu.
 

Olga Romanova u stolici od pruća na brodu Standard.

Seljani fotografisani tokom putovanja cara i njegove porodice. Slika je jedna od tek nekoliko u albumima koje se odnose na život običnih ljudi u Rusiji.
 

Anastasija, najmlađa nadvojvotkinja, fotografisana nakon partije tenisa sa oficirom i njenim ocem, Nikolajem II. U noći ubistva, 17. jula 1918, Anastasija se onesvestila nakon prvih pucnjeva. Probudila se nekoliko trenutaka kasnije i vrisnula pre nego što su je boljševici izboli bajonetima.
 

Nadvojvotkinje šetaju palubom Standarda. Život na jahti bio je opušten i neformalan, sa povremenim flertovanjem između mornara i nadvojvotkinja.
 

Nikolaj II i tri nadvojvotkinje u čamcima na jednom od kanala u Carskom Selu, nedaleko od Sankt Peterburga.
 

U mesecima nakon revolucije 1917. godine, nadvojvotkinja Tatjana pomaže u okopavanju bašte sa povrćem, tokom zarobljeništva.
 

Car Nikolaj II i njegov sin Aleksej, u zarobljeništvu, testerišu drvo. Ubijeni su nekoliko meseci kasnije. Dnevnik jednog visokog sovjetskog lidera podseća da je Vladimir Lenjin doneo odluku da Romanovi budu pogubljeni, nakon zaključka "ne bi trebalo da ostavimo (anti-boljševičkim snagama) živi amblem oko koga bi mogli da se okupe, posebno u sadašnjim teškim okolnostima."