Parlamentarci na odmoru, Evropa može da čeka

Parlament BiH

Uprkos činjenici da je Bosna i Hercegovina posljednja na ljestvici bivših jugoslovenskih republika po ispunjavanju uslova za približavanje Evropskoj uniji, i ove godine avgust će za državne ministre i parlamentarce biti neradan. Iako bi u većini zemalja predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti iskoristili svaki dan kako bi nadoknadili kaskanje za Evropom, bh. izabranicima to ne pada na pamet. Kažu da idu na zaslužene godišnje odmore, a Evropa, po svemu sudeći, može čekati.

U prvih osam mjeseci Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine zasijedao je 15, a Dom naroda 10 puta. Gotovo sve rasprave u oba doma najmanje su se ticale zakona koji su bili na dnevnom redu jer su se parlamentarci bavili pitanjem prošlosti, odnosno time ko je počeo rat u Bosni i Hercegovini. Stoga ne treba da čudi što više od 60 zakona čeka na usvajanje, a zemlja je ostala jedina od bivših jugoslovenskih republika čiji će građani i dalje putovati sa vizama. Uprkos takvoj situaciji, bh. parlamentarci su otišli na godišnje odmore, za koje neki od njih kažu da su zasluženi. Delegat iz Doma naroda Zoran Koprivica:

„Svima nama je potreban odmor i pored toga što smo mi poslanici, delegati vrlo često na udaru kritika. Zaista mogu reći da je bh. Parlament mali parlament, da imamo svega 57 poslanika, da su brojne obaveze pred nama i mislim da vrlo često, i pored onog opravdanog, nalazimo se i neopravdano na udaru pojedinih dijelova javnosti koji ne razumiju sve naše obaveze jer biti član pet parlamentarnih komisija ziasta nije lako.“


Odrekli bi se odmora


Neki od parlamentaraca, teoretski, ističu da bi se odrekli godišnjih odmora ukoliko bi se to od njih tražilo. Praktično, svi će na njihovo korištenje, koje traje do septembra. Poslanici Vinko Zorić, Sadik Ahmetović i Branko Dokić:
Ja bih se odrekao i dva godišnja odmora kad bi to bio baš period pogodan da se riješe ta pitanja.

„Ja bih se odrekao i dva godišnja odmora kad bi to bio baš period pogodan da se riješe ta pitanja.“

„Ukoliko bi Vijeće ministara, odnosno Parlament stavio pred sebe jasne obaveze u narednom periodu, sa rokovima, zaduženjima precizno definisao obaveze, bio bih spreman da radim i u ovom vremenu, dakle da ne idem na odmor. Sumnjam da će do toga doći.“

„Ukoliko bi potrebe iziskivale da se radi cijeli avgust, ne bi trebalo da bude problem za bilo koga poslanika. Ako bi se pokazalo potrebnim, pripremljene tačke dnevnog reda o kojima bi se odlučivalo i koje znače korak bliže EU, ja bih apsolutno prihvatio, a vjerujem i većina mojih kolega.“

Stvaranje iracionalne atmosfere


Vijeće ministara BIH u julu mjesecu donijelo je Akcioni plan za liberalizaciju viznog režima. Postavljen je rok da do 30. septembra sva ministarstva ispune zadatke koji su vezani za ovu oblast. Uprkos preambicioznom planu, postavlja se pitanje kako će to uraditi ako se zna da je i izvršna vlast na godišnjem odmoru. Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić i za to ima odgovor:

„Ja mislim da stvaranje atmosfere ’nećemo na godišnji odmore pa ćemo stići sve što smo izgubili u 20 godina’, mi liči na neku atmosferu koja je iracionalna, moram da vam kažem.“


Za ministra civilnih poslova BiH Sredoju Novića besmisleno je pitanje da li godišnji odmor treba provesti radno, iako je ministarstvo na čijem je čelu dobilo najviše zadataka iz Akcionog plana za liberalizaciju viznog režima:

Gotovo je nemoguće i ne treba narodu davati lažna obećanja kako se nešto može preko noći završiti. Sve i kad niko ne bi radio, odnosno kada bismo svi radili narednih 10 do 15 dana neke stvari moraju imati svoj tok.
„Gotovo je nemoguće i ne treba narodu davati lažna obećanja kako se nešto može preko noći završiti. Sve i kad niko ne bi radio, odnosno kada bismo svi radili narednih 10 do 15 dana neke stvari moraju imati svoj tok. Donošenje zakona o procedurama je na način da se ne može završiti za 10 ili 15 dana.“


Ministar pravde BiH Bariša Čolak:

„Ukoliko se zaista pokaže da bi nekorištenje godišnjeg odmora bilo u funkciji ispunjavanja preostalih obveza, onda bi zaista to bilo jako produktivno.“


Kad već ne misle august provesti radno, bh. parlamentarce smo pitali gdje će provesti godišnji odmor:

„Ove godine imam pritisak od djece da negdje idemo, ali nismo odlučili gdje ćemo ići. Neće to biti daleko.“

„Pošto neću u Neum, onda znači u inostranstvo.“

„Nisam do sada ništa posebno planirao, to ću još malo u krugu porodice vidjeti.“


Osim jednog dijela administracije, zgrade Vlade i Parlamenta cijeli august biće prazne jer neće biti sjednica. Do septembra će čekati i zakoni koji bi zemlju trebali integrisati u evropske tokove. Ipak, najviše će ispaštati oni koji su ih i izabrali.