Evropski parlament usvojio je u četvrtak, 24. novembra, rezoluciju o stanju ljudskih prava u Kataru, u kojoj se ocenjuje da je izbor te zemlje za domaćina svjetskog prvenstva u nogometu bio praćen uvJerljivim optužbama za korupciju.
Parlament je u rezoluciji istaknuo žaljenje zbog "smrti hiljada radnika migranata u Kataru", uglavnom građevinskih radnika koji su gradili objekte za Mundijal, kao i zbog svih onih koji su povrijeđeni.
Ocjenjuje se i da, u cilju zaštite sportista i navijača, međunarodne sportske manifestacije ne trebaju biti dodjeljivane državama u kojima se krše osnovna ljudska prava i u kojima prevladava rodno nasilje.
Ocijenjeno je da u Međunarodnoj nogometnoj federaciji (FIFA) vlada "harajuća, sistemska i duboko ukorijenjena" korupcija.
Pročitajte i ovo: Fudbaleri Nemačke pokrili usta tokom fotografisanja zbog zabrane kapitenskih trakaZastupnici Evropskog parlamenta su izrazili žaljenje što dodjela organizacije svjetskog kupa Kataru, nije 2010. godine bila transparentna i sa procjenom štetnih posljedica.
Naglašava se je FIFA ozbiljno narušila ugled i integritet svjetskog nogometa, saopćio je Evropski parlament.
Evropski parlament je ocijenio i da katarske vlasti moraju da provedu punu istragu smrti radnika migranata i obeštete njihove porodice ukoliko su stradali zbog uvjeta rada.
Kako se navodi, FIFA također treba doprinijeti sveobuhvatnom programu unaprjeđenja položaja porodica radnika, kao kompenzaciju za uvjete kojima su bili podvrgnuti.
U rezoluciji se izražava žaljenje i zbog položaja LGBT zajednice u Kataru, čiji pripadnici po domaćem zakonu u svakom trenutku mogu da budu pritvoreni i do šest mjeseci bez ikakve optužnice ili suđenja.
Zastupnici u Evropskom parlamentu također su pozvali katarske vlasti da provedu potpunu istragu o kršenjima ljudskih prava uoči natjecanja.
Možda vas zanima: Blinken kritikovao FIFA zbog pravila o kapitenskim trakama u KataruBrojni zastupnici u Evropskom parlamentu nosili su u četvrtak trake sa natpisima "Jedna ljubav" ("One Love"), nakon što su od toga odustali pojedini nogometaši u Kataru. pod pritiskom FIFA-e.
Katarska vlada nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar, prenosi Reuters.
FIFA je ranije upozorila ekipe da će njihovi igrači uoči utakmica dobiti žute kartone ako kapiteni budu nosili trake sa natpisom "One Love" koje nije ona odobrila.
Sedam evropskih reprezentacija koje su namjeravale nositi kapitensku traku u duginim bojama na utakmicama u Kataru navele su da su bile spremne da plate novčane kazne zbog toga, ali da ipak ne mogu da preuzmu rizik od žutih kartona za svoje igrače.
Pročitajte i ovo: Šta se sve (ne) može na Svjetskom fudbalskom prvenstvu u Kataru?Negodovanja oko održavanja Svjetskog prvenstva u Kataru počela su prije 12 godina kada je FIFA na tajnom glasanju odlučila da organizaciju dodjeli maloj naftnoj državi, ističe Volstrit džurnal (The Wall Street Journal).
U februaru 2021. list The Guardian je objavio da je 6.500 radnika migranata iz Indije, Pakistana, Nepala, Bangladeša i Šri Lanke umrlo u Kataru otkako je odlučeno da za zemlja bude domaćin na Svjetskom fudbalskom prvenstvu.
Taj podatak je zasnovan na brojkama koje su dale ambasade zemalja u Kataru.
Međutim, katarska vlada je rekla da je ukupan broj pogrešan, jer nisu svi zabilježeni smrtni slučajevi ljudi koji su radili na projektima vezanim za Svjetsko prvenstvo.
Saznajte više: 'Mučna pitanja' za učesnike Svetskog prvenstva u KataruKritičari, među kojima su navijači, igrači i borci za ljudska prava ukazivali su da zbog tretmana migrantskih radnika i zabrane homoseksualnosti u Kataru, ta konzervativna zemlja nije pogodna za dolazak više od milion navijača iz cijelog svijeta.