Grupa parlamentaraca traži hitnu sjednicu zbog 'blokade' Parlamenta BiH

Bakir Izetbegović i Dragan Čović, predsjednici Stranke demokratske akcije i Hrvatske demokratske zajednice BiH delegati su i članovi rukovodstva u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, 23. februar 2021.

Pet delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH podnijeli su zahtjev za hitno sazivanje sjednice tog doma na kojoj bi se razmatarala "blokada rada" državnog parlamenta.

Zastupnici, delegati, (do)ministri i drugi predstavnici iz bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) ne sudjeluju u donošenju odluka u institucijama na nivou BiH otkako je bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko 23. jula nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH kojima je zabranjeno negiranje genocida i ratnih zločina.

Zahtjev su podnijeli Denis Bećirović (Socijaldemokratska partija BiH - delegat u Klubu Bošnjaka), Amir Fazlić i Asim Sarajlić (Stranka demokratske akcije - Klub Bošnjaka) te Munib Jusufović (Savez za bolju budućnost - Klub Bošnjaka) i Zlatko Miletić (nezavisni, bivši član Demokratske fronte - Klub Hrvata).

U zahtjevu se predsjedavajućem i zamjenicima predsjedavajućeg tog doma Draganu Čoviću (Hrvatska demokratska zajednica - delegat Kluba Hrvata), Nikoli Špirići (Savez nezavisnih socijaldemokrata - Klub Srba) i Bakiru Izetbegoviću (Stranka demokratske akcije - Klub Bošnjaka)traži - da sjednicu sazovu najkasnije u roku od tri dana od dostavljanja zahtjeva.

Potpisnici zahtjeva traže da se kao prva tačka dnevnog reda te sjednice razmatra "Informacija Kolegija Doma naroda PSBiH o razlozima blokade rada najvišeg zakonodavnog organa države Bosne i Hercegovine, s posebnim osvrtom na obrazloženje pravnog osnova blokiranja rada ovog državnog organa vlasti".

Greška servera

Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.

Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH od 7. jula 2021. nije usvojio nijedan prijedlog zakona.

Zbog entitetskog bojkota Bosna i Hercegovina još uvijek nije usvojila ni budžet, a na čekanju su milionske investicije.

Pročitajte i ovo: Zbog entitetskog bojkota BiH bez budžeta i milionskih investicija

Za donošenje odluke u Zastupničkom domu je, pored opće većine, potrebna i entitetska većina, odnosno da za nju glasa većina zastupnika iz svakog od dva bh. entiteta, Republike Srpske (RS) i Federacije Bosne i Hercegovine.

Od 42 zastupnika u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, 13 ih je iz političkih partija iz entiteta RS. U ovom domu odluke se donose većinom prisutnih zastupnika.

Broj prebrojanih glasova mora biti jednak kvorumu koji prema Poslovniku čine 22 zastupnika, uz uvjet da je prisutna najmanje po jedna trećina zastupnika iz svakog entiteta.

U Domu naroda je 15 delegata, po pet iz svakog naroda. Kvorum neophodan za odlučivanje u Domu naroda čini devet delegata, uz uvjet da su prisutna najmanje tri bošnjačka, tri hrvatska i tri srpska delegata. Odluke se donose većinom glasova onih koji su prisutni i koji glasaju.

Savez nezavisnih socijaldemokrata, na čijem čelu je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, ima četiri, a Srpska demokratska stranka (SDS) jednog delegata u Klubu Srba, koji su neizravno izabrani u Narodnoj skupštini Republike Srpske.