Oko 2.500 demonstranata okupilo se u petak navečer na Trgu sloge u Parizu, u blizini francuskog parlamenta, u znak protesta zbog reforme penzija.
Ranije tokom dana oko 200 mladih bilo je okupljeno ispred policijske stanice u jednoj pariškoj četvrti. Studenti su se okupili i ispred čuvene Sorbone.
Na oko 15 univerzitetskih lokacija širom Francuske bilo je okupljanja studenata, a protesti su bili i u nekoliko pariških srednjih škola.
Francuzi su nezadovoljni reformom penzija, a njihovo nezadovoljstvo je pojačano od četvrtka kada je premijerka Francuske Elisabeth Borne izjavila je da će vlada na osnovu člana Ustava koji to omogućava, zaobići glasanje u parlamentu o zakonu o reformi penzija i sama donijeti tu odluku.
Odmah nakon njenog obraćanja, bila su okupljanja u Parizu i drugim gradovima širom Francuske gdje su izbijali incidenti između demonstranata i policije.
U međuvremenu su neke stranke u parlamentu podnijele inicijative za glasanje o nepovjerenju vladi. O tome će parlament raspravljati u ponedjeljak.
Za vikend su najavljeni protesti na poziv sindikata. Generalni direktorat za civilno zrakoplovstvo u Francuskoj zatražio je od aviokompanija da otkažu neke letove u ponedjeljak zbog štrajka kontrolora leta u okviru protesta protiv penzionih reformi.
Direktorat je u petak zatražio otkazivanje 30 posto letova na pariškom aerodromu Orly i 20 psto na aerodromu u Marseilleu.
"Usprkos tim preventivnim mjerama, prekidi i kašnjenja se ipak mogu očekivati", navela je Uprava, koja je pozvala putnike da odlože putovanje ili da se raspitaju kod aviokompanija o letovima.
Hrpe smeća na ulicama
Količina smeća na pariškim ulicama zbog štrajka komunalnih radnika porasla je na 10.000 tona, usprkos naporima da ih se vrati na posao, objavile su vlasti u petak, 17. marta.
Gradski skupljači komunalnog otpada započeli su štrajk i blokadu gradskih spalionica prije 12 dana.
Francuzi su nezavodoljni jer ta reforma predviđa između ostalog pomeranje starosne granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine.
Protesti i štrajkovi u Francuskoj počeli su u januaru kada je počela da se spominje reforma penzija i njeno usvajanje.
Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da se ogromna većina glasača protivi penzijskoj reformi, kao i sindikati, koji kažu da postoje i drugi načini da se uravnoteže računi, uključujući veće oporezivanje bogatih.
Pročitajte i ovo: Francuska premijerka 'progurala' prijedlog zakona o penzijama bez glasanja