Pakistan je pokrenuo obračun protiv upotrebe virtualnih privatnih mreža (VPN), koje omogućuju korisnicima interneta da zaobiđu vladine kontrole. Vlasti tvrde da ciljaju "neregulisane VPN-ove" koje navodno koriste kriminalci i militanti, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Međutim, aktivisti kažu da su nove restrikcije usmjerene na regulaciju internetskog prostora i dodatno gušenje neslaganja u ovoj južnoazijskoj zemlji s oko 240 miliona stanovnika.
"Razbijanje VPN-a najnoviji je primjer pakistanskog nastojanja za digitalnom kontrolom", rekla je Ramsha Jahangir iz Inicijative za globalnu mrežu, organizacije za globalna digitalna prava sa sjedištem u Vašingtonu.
Ograničenja dolaze nakon što je Pakistan ranije ove godine uveo internetski "firewall" po uzoru na Kinu. Taj potez je izazvao prekide u radu interneta i usporavanja, što je poremetilo poslovanje i izazvalo brojne pritužbe u ovoj većinski muslimanskoj zemlji.
Napori da se ograniči upotreba VPN-ova koincidirali su s političkom krizom izazvanom zatvaranjem bivšeg premijera Imrana Khana. Njegove pristalice, članovi opozicione stranke Pakistan Tehrik-e Insaf (PTI), mjesecima protestuju tražeći njegovo oslobađanje.
'Klima straha'
VPN-ovi su legalni u većini zemalja, ali su zabranjeni ili ograničeni u autoritarnim državama poput Rusije, Kine i Irana, gdje vlasti strogo kontrolišu pristup internetu i provode cenzuru.
U novembru je Ministarstvo unutrašnjih poslova Pakistana saopćilo da traži zabranu VPN-ova, tvrdeći da ih militanti koriste za "podsticanje nasilnih aktivnosti". Ministarstvo je također navelo da želi spriječiti pristup "pornografskom" i blasfemičnom sadržaju.
Kasnije tog mjeseca, najviši vjerski autoritet Pakistana proglasio je upotrebu VPN-ova "neislamskom", tvrdeći da doprinose "širenju zla".
Vlada je od tada izjavila da više neće insistirati na zabrani VPN-ova. Međutim, naložila je pojedincima i kompanijama da registruju svoje virtualne privatne mreže.
Kampanje za digitalna prava tvrde da ovaj potez praktično predstavlja zabranu VPN-ova.
Pakistanska telekomunikaciona agencija (PTA) je 7. decembra saopštila da je više od 31.000 kompanija i pojedinaca uspješno registrovalo svoje VPN-ove.
Pročitajte i ovo: Pakistanski novinari se okreću društvenim mrežama zbog pritiska vlastiPakistansko regulatorno tijelo za telekomunikacije je navelo da će bankama, softverskim kompanijama i ambasadama biti dozvoljeno korištenje VPN-ova, kao i pojedincima za komercijalne svrhe.
Međutim, aktivisti smatraju da je obračun s VPN-ovima pokušaj cenzure.
"Pakistan ne samo da ograničava mogućnost svojih građana da slobodno pristupaju informacijama, već doprinosi i klimi straha i nadzora," rekla je Jahangir iz Global Network Initiativea.
Ograničenja na VPN-ove su, kako je dodala, "indikativna za širi trend povećane internetske cenzure".
'Pravo na život'
Obračun s VPN-ovima i usporavanje interneta narušili su svakodnevni rad kompanija i preduzetnika.
Finansijski stručnjaci upozoravaju da bi prekidi u radu interneta mogli pogoršati tešku ekonomsku krizu u Pakistanu. Vlada procjenjuje da zemlja godišnje zarađuje više od 2,5 milijardi dolara od digitalnog izvoza proizvoda i usluga.
"U trenutnom ekonomskom okruženju, nestabilni signali interneta ugrožavaju njihovo (ljudsko) pravo na egzistenciju", izjavio je Harris Khalique, direktor Pakistanske komisije za ljudska prava.
Sajjad Mustafa Syed, predsjednik Pakistanskog udruženja softverskih kuća, rekao je da bi potpuna zabrana VPN-ova bila "smrtonosni udarac" za IT industriju.
Potpuna zabrana bi također imala "alarmantne posljedice" za sve Pakistance, dodao je, "posebno za političke disidente, ranjive aktiviste i novinare".
Farieha Aziz, suosnivačica nevladine organizacije za digitalna prava Bolo Bhi, rekla je da vlada pokušava stvoriti "novu normu" kojom bi mogla isključiti internet kad god poželi.
"Niko neće znati kada će biti dostupan, kojeg kvaliteta, koje platforme ili usluge i njihove funkcije", izjavila je.