Pakistanski sud osudio je u utorak bivšeg premijera Imrana Kana i jednog od njegovih stranačkih zamenika na po 10 godina zatvora, pošto ih je proglasio krivim za odavanje službene tajne.
Portparola Kanove partije Tehrik-e-Insaf rekao je da je sud objavio presudu u zatvoru u gradu Ravalpindi, gde bivši premijer, smenjen na glasanju o poverenju u parlamentu u aprilu 2022, služi trogodišnju zatvorsku kaznu zbog osude za korupciju.
Pročitajte i ovo:
Sud u Pakistanu naložio ponovno suđenje bivšem premijeru KanuImranu Kanu zabranjeno bavljenje politikom na pet godinaAdvokati bez kontakta sa uhapšenim bivšim premijerom PakistanaBivši premijer Pakistana Kan osuđen na tri godine zatvora i uhapšenNova presuda je objavljena uoči parlamentarnih izbora u Pakistanu 8. februara, na kojima je Kanu onemogućeno da učestvuje zbog prethodne osude.
Vlasti navode da Kan i njegov zamenik i bivši šef diplomatije, koji je takođe dobio desetogodišnju kaznu, Šah Mahmud Kureši, imaju pravo žalbe na presudu u slučaju poznatom kao "Šifra" koji se tiče kako su njih dvojica postupala s depešom koju je poslao pakistanski ambasador u SAD s navodima da je Vašington bio saučesnik u zaveri da se Kan smeni sa funkcije 2022.
Iako Kan neće biti na glasačkim listićima na izborima u februaru, on je i dalje moćna politička snaga zahvaljujući velikom broju sledbenika i retorici protiv establišmenta. Kan kaže da su sudski postupci protiv njega zavera da mu se onemogući učešće na izborima.
Pakistanska nezavisna komisija za ljudska prava saopštila je da su male šanse da izbori sledećeg meseca budu slobodni i pošteni. Takođe je izrazila zabrinutost zbog odluke vlasti da onemoguće kandidaturu Kana i drugih istaknutih političara iz njegove partije.
Slučaj "Šifra" je jedan od više od 150 slučajeva koji se vode protiv Kana, bivše zvezde kriketa koji je postao islamistički političar. Među ostalim optužbama su nepoštovanja suda, terorizam i podsticanja na nasilje.
Kan je navodno mahao poverljivim dokumentom tokom mitinga nakon što je smenjen s funkcije premijera, tvrdeći da je to dokaz da mu se preti i da je njegovo svrgavanje bila američka zavera, koju su sprovele vojska i vlada u Pakistanu. Vašington i pakistanski zvaničnici negirali su njegove tvrdnje.
Izvori: AP, AFP, Reuters