Porast slučajeva nasilja prijeti kineskim ulaganjima u južnoj i centralnoj Aziji

Pakistanski vojnik čuva stražu u luci Gwadar, koja je dio kinesko-pakistanskog ekonomskog koridora (CPEC).

Pišu: Bashir Ahmad Gwakh i Frud Bezhan

Desetine višemilionskih razvojnih projekata koje finansira Kina nalaze se širom južne i centralne Azije.

Međutim, porast nasilja prijeti kineskim ulaganjima u regiji, koja je ključna za pekinšku globalnu inicijativu Pojasa i puta (Belt and Road Initiative – BRI), piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

U Pakistanu su militanti ove godine ubili sedam kineskih radnika. U Tadžikistanu je ovog mjeseca ubijen kineski radnik, što je prvi napad te vrste.

Ubistva kineskih državljana ukazala su na sve veće borbene sposobnosti ekstremističkih grupa u regiji, koja je već dugo žarište militantnih aktivnosti.

'Kinezi su veoma frustrirani'

Hiljade kineskih državljana radi u Pakistanu, gdje se nalazi Koridor ekonomske saradnje Kina-Pakistan (CPEC) vrijedan 60 milijardi dolara, kao integralni dio BRI-a.

Kako bi zaštitio kineske radnike, Islamabad je formirao specijalnu policijsku jedinicu, postavio stotine kontrolnih punktova i izgradio brojne barijere oko megaprojekata. Ipak, ove mjere nisu uspjele suzbiti broj napada na kineske radnike posljednjih godina.

Stručnjaci smatraju da su glavni razlozi za to sigurnosni i obavještajni propusti Pakistana, kao i rastuće sposobnosti Oslobodilačke armije Balučistana (BLA), najveće oružane grupe u jugozapadnoj provinciji Balučistan.

"Kina preferira sigurna ulaganja, što znači da ne žele konflikte oko svojih projekata", izjavio je Džalal Bazvan, istraživač na kineskom univerzitetu Zhejiang.

"Kinezi su veoma frustrirani zbog nesposobnosti pakistanske vlade da obezbijedi sigurnost, tako da neće ulagati u nove projekte", dodao je.

Balučistan, siromašna, ali energetski bogata regija, mjesto je na kojem se nalazi na desetine kineskih infrastrukturnih, energetskih i trgovinskih projekata. Ova ogromna provincija graniči s Afganistanom i Iranom i dom je balučke etničke manjine u Pakistanu, koja optužuje Islamabad za eksploataciju prirodnog bogatstva provincije.

U oktobru, BLA je ubila dva kineska državljana u bombaškom napadu ispred aerodroma u najvećem pakistanskom gradu Karačiju. U martu, bombaš samoubica je automobilom punim eksplozivom udario u autobus koji je prevozio kineske radnike na sjeverozapadu Pakistana, pri čemu je poginulo pet ljudi. Nijedna grupa nije preuzela odgovornost za napad.

Borbene sposobnosti BLA, separatističke militantne grupe, značajno su se povećale posljednjih godina.

Procjenjuje se da Oslobodilačka armija Balučistana ima oko 5.000 boraca, a njene aktivnosti su dodatno osnažene prilivom američkog oružja u Pakistan nakon što su talibani 2021. preuzeli vlast u susjednom Afganistanu.

BLA se posljednjih godina razvijala, preuzimajući taktike koje koriste militantne islamističke grupe, poput samoubilačkih napada. Takođe, organizacija je povećala svoje redove regrutovanjem žena.

Osim što napada kineske državljane, BLA je značajno povećala broj napada na pakistanske sigurnosne snage.

"Velikodušne donacije, oporezivanje i iznuda lokalnih projekata, kao i kupovina modernog oružja, omogućili su BLA-u da provodi preciznije napade", rekao je Bahut Baloč, istraživač oružanih grupa u Balučistanu.

Stručnjaci smatraju da Kina izražava zabrinutost zbog porasta nasilja u Balučistanu, što bi moglo ugroziti njene projekte u Pakistanu.

U znak zabrinutosti Pekinga, Kina je 19. novembra najavila da će kasnije ovog mjeseca poslati trupe u Pakistan kako bi sprovela prve zajedničke antiterorističke vojne vježbe u pet godina.

Istog dana, Pakistan je objavio planove za pokretanje nove vojne ofanzive protiv militanata u Balučistanu.

"Nema sumnje da su napadi učestali", rekao je Abdullah Kan, direktor Instituta za konflikt i sigurnosne studije u Pakistanu. "Međutim, ovo neće natjerati Kinu da odustane od svojih projekata i napusti Pakistan. Ulozi od milijardu dolara su preveliki za prekid. Kina ostaje."

Oslobodilačka vojska Balučistana izvela je 9. novembra napad na željezničku stanicu u Quetti, glavnom gradu pakistanske provincije Balučistan.

Prvi napad u Tadžikistanu

Dana 18. novembra, jedan kineski državljanin je ubijen, a četvorica su povrijeđena u prekograničnom napadu na jugu Tadžikistana, rekli su izvori Tadžikistanskom servisu RSE.

Izvori su izjavili da su napadači prešli granicu iz Afganistana, ali nije bilo jasno da li se radi o kriminalcima povezanima s trgovinom drogom, koja je u tom području česta, ili članovima militantne grupe.

Kineski državljani su navodno radili u rudniku zlata u klisuri Zarbuzi. Ovaj napad je prvi poznati incident u kojem je kineski državljanin izgubio život u Tadžikistanu, zemlji u kojoj se nalaze veliki kineski energetski i transportni projekti.

Ovaj smrtonosni napad naglasio je trajne sigurnosne probleme duž južne granice Tadžikistana. Desetine ekstremističkih grupa su aktivne unutar Afganistana, uključujući Islamsku državu – Horasan (IS-K), Islamski pokret Uzbekistana (IMU) i Džamat Ansarullah, sastavljen uglavnom od tadžikistanskih državljana.

Edvard Lemon, stručnjak za Centralnu Aziju na Univerzitetu Teksas A&M, rekao je da Kina već dugo izražava zabrinutost za sigurnost svojih operacija u Tadžikistanu te da je značajno investirala u jačanje tadžikistanske vojske i policije.

"Umjesto da ugrozi kineske investicije u zemlji, mislim da će ovaj napad samo ojačati kinesku ulogu u sigurnosti u zemlji", izjavio je Lemon. "Možemo očekivati daljnju vojnu pomoć, obuku i potencijalno proširenu ulogu kineskih privatnih sigurnosnih kompanija koje djeluju u zemlji kako bi zaštitile kineske investicije."