Predsjednik Slovenije Borut Pahor izjavio je u Beogradu 3. septembra da postoji mogućnost da se Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Albaniji ubrzaju pregovori za ulazak u Evropsku uniju (EU) i da Bosna i Hercegovina (BiH) do kraja sedmice dobije status kandidata.
"Rat u Ukrajini ne pomaže miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, ali i Vučić [Aleksandar, predsjednik Srbije] i ja se slažemo da na Zapadnom Balkanu, bez obzira na sva nepovjerenja i bilateralne probleme, ima dovoljno političke volje da se sačuva mir i evropska perspektiva", rekao je Pahor, javila je Beta.
Napomenuo je kako misli da postoji mogućnost da se sve vođe regije slože oko tri centralna pitanja.
"Prvo je da se Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Albaniji ubrzaju pregovori za ulazak u EU, da Bosna i Hercegovina dobije do kraja sedmice status kandidata i da EU ispuni svoju obavezu o viznoj liberalizaciji", rekao je Pahor.
Vaš browser nepodržava HTML5
Predsjednik Slovenije je naglasio i kako je Otvoreni Balkan jedna od rijetkih konstruktivnih inicijativa koja radi na povezivanju u regiji, naglasivši da je podržava, jer zna da će do kraja godine biti ponovo pokrenut Berlinski proces koji ima mnogo zajedničkog s Otvorenim Balkanom.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić naglasio je kako je sa Pahorom razgovarao o "važnim" regionalnim pitanjima, a da je ključno - "veza između teške energetske situacije tokom jeseni i zime i svih dodatnih problema koji bi mogli da nastupe u regiji".
"Pokušavamo izbjeći tu vrstu savršene oluje. Razgovarali smo kako koja zemlja i sa koliko spremnosti i mogućnosti dočekuje predstojeću zimu", kazao je Vučić.
Pročitajte i ovo: Bisera Turković: Ako je žrtva mjerilo za EU kandidaturu onda ga je i BiH ispunilaVučić je naveo da je sa predsjednikom Slovenije razgovarao i o tome da Zapadni Balkan bude dio podrške EU u novcu za uvezenu struju ili za dio potrošene električne energije.
"Ne očekujemo da možemo dobiti kao države članice, ali sve što bismo mogli dobiti, bilo bi značajno", rekao je predsjednik Srbije.
Vaš browser nepodržava HTML5
Bosna i Hercegovina je 2019. godine dobila negativno mišljenje Evropske komisije na aplikaciju za punopravno članstvo u EU.
Zemlja treba ispuniti 14 kriterija kako bi dobila status kandidata i to briselske institucije ponavljaju godinama.
Pročitajte i ovo: Američki ambasador u Sarajevu: Nećemo Bosnu i Hercegovinu ostaviti Rusiji