Građani Severne Makedonije, Srbije i Albanije od 5. marta mogu da koriste slobodan pristup tržištu rada u te tri zemlje dogovorenu u okviru inicijative "Otvoreni Balkan".
Kako je saopštila vlada u Skoplju, cilj te mere je da doprinese uklanjanju barijera koje ometaju trgovinu i slobodno kretanje ljudi i da omogući korišćenje elektronskih usluga u okviru te regionalne inicijative.
Mera proizlazi iz međunarodnih sporazuma potpisanih između tri države članice inicijative "Otvoreni Balkan", odnosno Sporazuma o uslovima za slobodan pristup tržištu rada na Zapadnom Balkanu i Sporazuma o međusobnom povezivanju šema za elektronsku identifikaciju građana sa Zapadnog Balkana, prenosi Beta.
Građani zainteresovani za slobodan pristup tržištima rada Severne Makedonije, Albanije i Srbije treba prvo da izvade identifikacioni broj "Otvorenog Balkana" na portalu e-usluga u svojoj zemlji, sa kojim apliciraju za odobrenje za slobodan pristup tržištu rada u ostale dve države.
Taj postupak se, kako se ističe u saopštenju, odvija u potpunosti elektronski i traje do 30 dana.
U slučaju makedonskih građana, nakon što se prijave na uslugi.gov.mk i podnesu zahtev za izdavanje identifikacionog broja "Otvorenog Balkana" (OB ID), koji se odmah generiše, sledeći korak je korišćenje tog broja za podnošenje zahteva za izdavanje sertifikata o slobodnom pristupu tržištu rada u Srbiji euprava.gov.rs ili u Albaniji e-albania.al.
podsetite se
Potpisani protokoli za slobodan pristup tržištu rada u zemljama 'Otvorenog Balkana'Inicijativa "Otvoreni Balkan", prvobitno nazvana Mini Schengen, pokrenuta je 10. oktobra 2019. u Novom Sadu, a potpisali su je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Albanije Edi Rama i tadašnji premijer Severne Makedonije Zoran Zaev.
Inicijativi se usprotivila opozicija u Albaniji, a odbacili su je Kosovo, Crna Gora i Bosna i Hercegovina.
U njegovom okviru postignuto je više sporazuma, poput onih za ekonomsku saradnju i slobodno kretanje.